کد خبر: ۵۱۵۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران دراجلاس نوزدهمین اجلاس نخست وزیران شانگهای گفت: جامعه بین المللی نباید در مورد تروریسم دولتی سکوت کنند.

                          جامعه بین المللی در مورد تروریسم دولتی سکوت نکند

به گزارش شفاف، نوزدهمین اجلاس نخست وزیران شانگهای روز دوشنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و همچنین شش نخست وزیر از کشورهای چین، روسیه، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و قزاقستان برای نخستین بار به میزبانی کشور هند و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار ‌شد.
وی در ارتباط با شهید صنعت دفاعی کشور گفت: ایران در فرصت مناسب پاسخی قاطع و محکم به این جنایت ضد انسانی خواهد داد.

معاون اول رییس جمهوری ایران تاکید کرد: امروز ایران خود در معرض تروریسم دولتی قرار گرفته است. ترور سال گذشته قهرمان ملی ایران در مبارزه با تروریسم، سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و ترور چند روز اخیر شهید دکتر محسن فخری زاده از دانشمندان و مدیران حوزه دفاعی ایران، نمونه‌های بارز بکارگیری ابزار تروریسم دولتی، علیه ایران است. انتظار داریم نهادهای بین المللی، منطقه‌ای و دولت‌ها در برابر تروریسم دولتی سکوت نکنند و با محکوم کردن آن، مانع از تکرار این دست اقدامات ضد انسانی شوند. البته ایران در فرصت مناسب به این جنایت ضد انسانی پاسخ قاطع و حساب شده خواهد داد.

جهانگیری در ارتباط با برجام و تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران گفت: برجام یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی بین المللی دهه اخیر است و به رغم رویکرد برجام ستیزانه و خروج غیرقانونی دولت ترامپ و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و بی‌عملی کشورهای اروپایی عضو، به واسطه سیاست صلح طلبانه و صبر راهبردی ایران و با حمایت اعضای جامعه بین المللی، از جمله اعضای سازمان همکاری شانگهای و البته با مقاومت ملت بزرگ ایران تاکنون پایدار مانده است. هر چند ایران منفعت قابل توجهی از اجرای آن نبرده است اما همچنان برای تقویت رویکرد چند جانبه گرایی، درصدد بازگشت توازن و تعادل در انجام تعهدات طرفین به این توافق بین المللی است.

وی تاکید کرد: بهترین راه مقابله در این باره ، یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای است که بتواند کشورهای مستقل منطقه را از چرخه تحریم‌های ظالمانه خارج نماید و زمینه‌های لازم را برای تبادل تجاری و اقتصادی بین منطقه‌ای با استفاده از پول‌های ملی و یا تعریف ارز واحدی فراهم آورد که بتواند جایگزین مناسبی برای ارز واسط دلار در روابط تجاری کشورهای منطقه باشد.

معاون اول رییس جمهوری در پایان با یادآوری اهمیت بندر چابهار و اتصالات ریلی آن در مسیر افغانستان و آسیای مرکزی از اعضای سازمان همکاری شانگهای را برای همکاری در پروژه عظیم ریلی چابهار به زاهدان دعوت کرد.

از سوی دیگر هند نیز از تروریسم دولتی ابراز نگرانی کرده و خواهان مقابله کشورها با آن شد.

به گزارش خبرگزاری «‌ای ان آ» هند، ونکایا نایدو معاون رییس جمهوری هند در اظهارات خود گفت: هند تمام اشکال تروریسم را محکوم می‌کند و به خصوص نگران کشورهایی است که از تروریسم به عنوان سیاست دولتی استفاده می‌کنند.

وی افزود: مهمترین چالش پیش روی هند تروریسم به خصوص تروریسم فرا مرزی است.

معاون رییس جمهوری هند در خصوص بیماری همه گیر کرونا گفت: هند تلاش زیادی ربای مقابله با کرونا انجام داده است و در برابر این ویروس مقاومت کرده و ثبات اقتصادی را حفظ کرده است. هند دارای کمترین نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان است. بیش از ۶۰ درصد از واکسن‌های مورد استفاده در طرح‌های جهانی در هند تولید می‌شوند. بیش از ۳۰ واکسن محلی کرونا در هند وجود دارند که ۳ واکسن در مراحل پیشرفته آزمایش‌های بالینی قرار دارند.

چین نیز خواهان همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در مبارزه با تروریسم شد.

به گزارش "اکونومیک تایمز" لی کیانگ نخست وزیر چین گفت : اعضای سازمان همکاری شانگهای باید به صورت فعال یک محیط امن و باثبات برای توسعه ایجاد کنند.

وی افزود: با افزایش عوامل بی‌ثبات کننده، ما باید برای حفظ صلح و ثبات در منطقه با یکدیگر همکاری کنیم. همکاریهای مشترک ضد تروریسم باید به منظور پیشگیری از سو استفاده نیروهای تروریستی، جدایی طلب و افراطی از شرایط بیماری همه گیر کرونا ادامه یابد.

روسیه خواهان استفاده از ارزهای ملی برای تجارت در میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای است.

به گزارش "راشا تودی" میخائیل میشوستین در این اجلاس مجازی گفت: تغییر رویکرد در استفاده از ارزهای ملی به جای دلار آمریکا یکی از موثرترین زمینه‌های همکاری برای سازمان همکاری شانگهای است.

وی افزود: توسعه روش‌های جایگزین و مستقل از دلار یک مساله مهم است. ما معتقدیم گسترش استفاده از ارزهای ملی در تجارت‌های دوجانبه امیدوار کننده است.

در اجلاس گذشته سازمان همکاری شانگهای، قزاقستان نیز از استفاده از ارزهای ملی در مقابل دلار حمایت کرده بود.

هند در ماه نوامبر سال جاری ریاست یک ساله سازمان همکاری شانگهای را به دست آورد. سال گذشته ازبکستان ریاست این سازمان را بر عهده داشت.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

پذیرش چهار کشور مغولستان، ایران، هند و پاکستان در سال ۲۰۰۴ به عنوان اعضای ناظر از جمله اقدامات مهم این سازمان بود. حدود سه سال پیش هند و پاکستان هر دو به عضویت دائم این سازمان درآمدند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: