کد خبر: ۵۱۵۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲

قبادی دانا گفت: افراد دارای معلولیت حدود ۱۰ درصد از افراد جوامع را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت موجود در همه کشورها هستند.

به گزارش شفاف، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت درباره خدمات ارائه شده بهزیستی به افراد دارای معلولیت، اظهار کرد: امید است که شرایطی فراهم شود تا یک فرد دارای معلولیت بتواند در جامعه ما دارای زندگی مستقل همراه با شأن و منزلت اجتماعی در درون جامعه و بستر خانواده باشد؛ این موضوع مستلزم آن است که همه آحاد جامعه وجود این افراد را به رسمیت بشناسند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه افراد دارای معلولیت حدود ۱۰ درصد از افراد جوامع را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت موجود در تمام جوامع هستند، گفت: توجه به معلولان و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی آن‌ها یکی از ملاک‌های پیشرفته بودن جوامع مختلف در سطح جهان تلقی می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر سازمان بهزیستی کشور فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهد، به طور مثال یکی از فعالیت‌های اصلی که در بهزیستی صورت می‌گیرد بحث پیشگیری از وقوع معلولیت‌هاست؛ لذا برای توقف موتور معلولیت‌ها فعالیت‌های مختلفی با عنوان غربالگری صورت می‌گیرد.

جلوگیری از ناشنوایی ۳۰۰۰ نوزاد با غربالگری شنوایی

قبادی دانا گفت: در سال ۹۸ با انجام غربالگری شنوایی برای نوزادان از ایجاد ناشنوایی و معلولیت ناشنوایی در بیش از ۳۰۰۰ نوزاد و شیرخوار جلوگیری شد و با غربالگری یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از این افراد با پوشش ۹۲ درصدی، افرادی که دچار مشکل بودند به مراکز درمانی ارجاع داده شدند.

وی درباره پیشگیری از تنبلی چشم نیز بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار کودک ۳ تا ۶ ساله با پوشش ۸۱ درصدی برای پیشگیری از معلولیت‌های بینایی مورد بررسی قرار گرفتند که باعث شد از ایجاد معلولیت بینایی در ۱۶ هزار و ۲۰۰ کودک پیشگیری شود.

ممانعت از تولد ۱۴۴۴ نوزاد دارای معلولیت با انجام آزمایش‌های ژنتیک

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه مشاوره‌های ژنتیک در بیش از ۲۹۰ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور انجام می‌شود که در سال گذشته برای ۳۸۴ هزار خانوار انجام شده است، افزود: در مواردی با انجام آزمایش‌های ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت در افرادی که قرار است تازه متولد شوند، از تولد ۱۴۴۴ مورد نوزاد دارای معلولیت با انجام سقط درمانی با مجوز سازمان پزشکی قانونی پیشگیری شده است.

قبادی دانا با بیان اینکه در سطح کلان پروژه شناسایی اختلالات ژنتیک در خانوار‌های دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز تا پایان سال ۱۴۰۰، تمام خانواده‌هایی که دارای دو معلول هستند به طور رایگان مورد مشاوره ژنتیک و آزمایش‌های لازم ژنتیکی قرار خواهند گرفت، اظهار کرد: البته این پروژه از مهرماه سال ۹۸ آغاز شده است.

ایجاد ۱۰۴ هزار واحد مسکونی برای افراد دارای معلولیت

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره توانمندسازی معلولان گفت: در موضوع توانمندسازی افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آن‌ها، تاکنون ۱۰۴ هزار واحد مسکونی برای افراد دارای معلولیت تسهیل گری شده و در اختیار آن‌ها قرار داده شده است که ۷۵ هزار مورد از این واحد‌ها در دولت کنونی بوده است.

وی ادامه داد: در ۲ سال اخیر نیز بیش از ۲۵ هزار واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت واگذار شده است. همچنین حدود ۳۶ هزار واحد مسکونی نیز در حال احداث است که از کمک خیرین در پویش‌های مردمی برای تکمیل این واحد‌های مسکونی بهره خواهیم گرفت.

به گفته قبادی دانا، در سال ۹۴ برای خانوار‌های دارای دو معلول به بالا که در این میان ۱۴ هزار خانوار شناسایی شدند که از این تعداد به ۹۲۰۰ خانواده واحد مسکونی تحویل داده شده و ۴۳۰۰ واحد مسکونی دیگر نیز در دست احداث است.

اقدامات بهزیستی در زمینه اشتغال افراد دارای معلولیت

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره اشتغال معلولان گفت: برای پرداخت حق بیمه سهم کارفرما مطابق ماده ۱۳ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای ۱۸ هزار نفر از افرادی که دارای معلولیت هستند و در کارگاه‌ها و مراکز غیردولتی مشغول به کار هستند، حق بیمه سهم کارفرما به طور کامل از سوی سازمان بهزیستی پرداخت شده است.

آخرین وضعیت استخدام ۳ درصدی معلولان در دستگاه های دولتی

وی درباره موضوع سهمیه ۳ درصدی معلولان در استخدام‌های جدید بیان کرد: در ارتباط با بحث رعایت سهمیه ۳ درصد برای استخدام‌های جدید در دستگاه‌های دولتی، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مجموعا ۹۴۰ نفر مطابق این ماده قانونی بعد از آزمون‌های استخدامی جذب دستگاه‌ها شدند و در سال ۹۹، ۱۳۰۵ نفر سهمیه موجود است. به دلیل اینکه قرار است تمامی استخدام‌ها براساس آزمون‌های استخدامی صورت گیرد، این پست‌ها ستاره دار هستند و تنها افراد دارای معلولیت می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند و حتی اگر در یک دوره این سهمیه‌ها پر نشوند، برای سال آینده حفظ خواهند شد.

ارجاع اساسنامه صندوق تسهیلات شغلی معلولان به شورای نگهبان

قبادی دانا درباره اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، تصریح کرد: بعد از تصویب لایحه دولت در ارتباط با قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۹۷ و ابلاغ آن به دستگاه‌ها، تلاش شد تا آیین نامه‌های مربوطه در هیأت وزیران مصوب شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: اساسنامه صندوق تسهیلات شغلی افراد دارای معلولیت مصوب شد و برای تأیید به شورای نگهبان رفته است. امید است هرچه سریع‌تر اقدامات لازم صورت گیرد و بعد از تصویب شورای نگهبان، اکنون آمادگی‌های لازم در سازمان بهزیستی برای راه اندازی هرچه سریع‌تر صندوق تسهیلات اشتغال برای افراد دارای معلولیت فراهم شده است.

در حال تکمیل....

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار