کد خبر: ۵۱۵۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶

وزیر خارجه بحرین تأکید کرد، امنیت بین المللی به امنیت خاورمیانه وابسته است و هرگونه چالشی که منطقه با آن مواجه است، بر تمام جهان تأثیر می‌گذارد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین در همایش "گفت‌وگوی منامه" گفت: امنیت در خاورمیانه از دستکم ۷۰ سال پیش ارتباط مستحکمی با امنیت جهانی دارد. این ارتباط در دوره اخیر افزایش یافته است. یکی از دلایلی که بحرین را به آغاز گفت‌وگوهای منامه ترغیب کرد این است که ما درک کردیم که حل امنیت منطقه‌ای تنها به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از امنیت جهانی ممکن است. اکنون هر چالشی که برای امنیت منطقه‌ای ایجاد شود، بر تمام جهان تأثیر می‌گذارد.

الزیانی گفت: کشورهای منطقه نیاز به حمایت دوستان و هم‌پیمانانشان در سرتاسر جهان برای حمایت از صلح، ثبات و شکوفایی در منطقه دارند. در طول ده‌ه‌های طولانی جهان منطقه خاورمیانه را یک منطقه پرتنش به حساب می‌آورد و ما فورا به تغییر این دیدگاه و اعلام پایبندی‌مان به اعتماد متقابل و رویکردهای مشترک نیاز داریم.

الزیانی تأکید کرد، کشورهای منطقه برای اثبات دروغ‌گویی‌های دشمنان باید همکاری داشته باشند. ما به یک سپر امنیتی نرم نیاز داریم که سپر سایبری، اقتصادی و دیپلماتیک فعال آن را تکمیل می‌کنند.

وی گفت: توافق‌های ابراهیم(توافق‌های صلح امارات و بحرین با اسرائیل) احتمالا قواعد بازی در منطقه را تغییر خواهد داد.

وی افزود، از جلسه اختتامیه همایش به عنوان فرصتی برای بررسی نتایج توافق به شکل عمیق‌تر با گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی استفاده خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار