کد خبر: ۵۱۵۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵

مدیر نظارت بر آزمایشگاه‌های تشخیص طبی از ممنوعیت استفاده از تست سریع ویروس کرونا در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خبر داد.

به گزارش شفاف، به نقل از معاونت درمان، سید محمدرضا یثربی مدیر نظارت بر آزمایشگاه‌های تشخیص طبی اظهار کرد: استفاده از تست سریع کرونا در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی ممنوع است و در این مراکز باید حتما از روش PCR استفاده شود.

او افزود: با آغاز توزیع کیت سریع تشخیص کرونا در کشور، این تست فقط در پایگاه‌های سلامت و مراکز بهداشتی به منظور غربالگری استفاده می‌شود و مردم به بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی مراجعه نکنند.

 یثربی تاکید کرد: با توجه به اینکه کاربرد مهم این تست برای غربالگری بیماری کرونا است. به همین دلیل استفاده از آن در مراکز درمانی لزومی نداشته و در صورت استفاده، تذکرات و برخورد‌های قانونی از سوی معاونت درمان صورت می‌گیرد.

ریئس اداره امور آزمایشگاه‌های معاونت درمان، با اشاره به این که پاسخ این تست ظرف مدت زمان ۲۰دقیقه مشخص می‌شود، افزود: نتیجه منفی این آزمایش احتمال بیماری فعال را به طور کامل منتفی نمی‌کند و در صورت مثبت شدن، انجام آزمایش تاییدی تشخیص مولکولی خصوصا برای افراد علامت دار توصیه می‌شود.

 یثربی با بیان این مطلب که، برای انجام این تست از نمونه نازوفانکس استفاده می‌شود، تشخیص سریع در بیماران علامت دار مشکوک به ابتلا به کووید -۱۹، تشخیص عفونت در افراد بی علامت که سابقه تماس با بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را داشته باشد (contact tracing) و بررسی همه گیری مشکوک در اجتماعات کوچک را از مهمترین کاربرد‌های این تست برشمرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: