کد خبر: ۵۱۵۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹

بر اساس آخرین گزارشی که در اوایل ماه آذر منتشر شد، سطح تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۱ متر و ۲۱ سانتیمتر رسیده است.

سطح تراز دریاچه ارومیه کاهش یافت

به گزارش شفاف، طبق برنامه‌هایی که برای احیای دریاچه ارومیه تدوین شده است، از آذرماه تمامی سردهنه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه بسته شده تا حق‌آبه زیست محیطی آن به پیکره دریاچه برسد و طبق آخرین گزارشی که اعلام شده است، سطح تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۱ متر و ۲۱ سانتیمتر رسیده است، همچنین حجم آب دریاچه ارومیه به سه میلیارد و ۱۶ میلیون متر مکعب رسیده است.

این مقدار در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۷۱ متر و ۳۰ سانتی متر بوده است، باتوجه به اینکه میزان بارش در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برابر با ۷ میلی‌متر بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۳۶ درصد کاهش و میانگین بلندمدت حوضه نیز ۴۱ درصد کاهش داشته است.

گفتنی است، تراز دریاچه ارومیه در ۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ متر از سطح آب‌های آزاد دریا‌ها معادل ۲۷۳۲ کیلومتر مربع سطح و ۳.۱۰ میلیارد متر مکعب حجم آب موجود است که در مقایسه با سال گذشته ۶ سانتیمتر، معادل ۵۳ کیلومتر مربع در سطح و ۰.۱۵ میلیارد متر مکعب در حجم کاهش یافته است. همچنین در مقایسه با سال شروع طرح نجات دریاچه ارومیه (۱۳۹۳/۰۸/۰۲) ۷۴ سانتیمتر، معادل ۱۱۹۷ کیلومتر مربع در سطح و ۱.۷۵ میلیارد متر مکعب در حجم افزایش یافته است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار