کد خبر: ۵۱۵۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰

وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت نتیجه انتخابات پارلمانی ونزوئلا را به رسمیت نمی‌شناسد و همچنان رهبر مخالفان دولت کاراکاس را رئیس مجمع ملی و رئیس جمهور موقت این کشور می‌داند.

                          انگلیس: همچنان گوایدو را رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌دانیم

به گزارش شفاف، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت، این کشور نتیجه انتخابات پارلمانی ونزوئلا را به رسمیت نمی‌شناسد.

راب در پیامی توییتری مدعی شد: «با توجه به پر عیب و نقص بودن انتخابات ۶ دسامبر، بریتانیا مشروعیت مجمع ملی جدید ونزوئلا را به رسمیت نمی‌شناسد».

وزیر امور خارجه انگلیس افزود: «همچنان خوان گوایدو را به عنوان رئیس مجمع ملی و رئیس‌جمهور موقت قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسیم».

او در ادامه پیام توییتری خود بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس در واکنش به انتخابات روز گذشته ونزوئلا را الصاق کرد که در آن ادعا شده: «انتخابات مجمع ملی ونزوئلا در تاریخ ۶ دسامبر آزاد و عادلانه نبوده و ضوابط بین‌المللی مورد قبول را رعایت نکرده است».

در این بیانیه آمده است، باید انتخابات ریاست جمهوری و مجمع ملی ونزوئلا مجدداً و به صورت عادلانه و آزاد و با نظارت موثر اجرا شود.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ونزوئلا حاکی از آن است که حزب «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا موسوم به حزب «سوسیالیست متحد ونزوئلا» و احزاب متحد رئیس‌جمهور این کشور موفق به کسب ۶۷ درصد از کرسی‌های پارلمانی شدند.

بنا بر گفته این مقام ارشد انتخاباتی ونزوئلا، ائتلاف مخالفان ونزوئلا تنها تنوانستند ۱۸ درصد از کرسی‌های پارلمان را در انتخابات روز گذشته به دست آورند.

رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی کشورش در یک سخنرانی که از تلویزیون ملی این کشور پخش می‌شد، گفت: «ما مجمع ملی را با اکثریت آراء مردم ونزوئلا احیا کردیم. قطعاً این یک پیروزی بزرگ برای دموکراسی است».

با این حال «خوان گوایدو» رهبر مخالفان و رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا که در صدد کاهش اعتبار این انتخابات پارلمانی بود، آن را بایکوت کرد.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور از جمله انگلیس سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در اقدامی غیرقانونی گوآایدو را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: