کد خبر: ۵۱۶۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱

در میان انواع شرکت ها، شرکت های تولیدی از اهمیت و ارزش خاص برخوردار هستند.

آنچه که باید در مورد نرم افزار حسابداری تولیدی بدانید

 

در هر بازه زمانی که تولیدی در این شرکت ها صورت می گیرد، می بایست بتوان سیستم تولیدی را به صورت دقیق برآورد و تعیین کرد. برای همین منظور به نرم افزار حسابداری تولیدی و همچنین اصول حسابداری انبار جهت مدیریت تولیدات نیاز می باشد.

هر سازمانی به تولید یک محصول می پردازد؛ اما نکته مهم اینجاست که سازمان باید بداند چه میزان هزینه و ریسک برای تولید آن محصول باید بپردازد. حسابداری تولیدی وظیفه دارد تا تمامی موارد ذکر شده را به صورت دقیق پیش بینی کرده و از بروز مشکل جلوگیری کند. بنابراین یک شرکت می تواند با در دست داشتن حسابداری صنعتی و نرم افزار های  حسابداری تولیدی بر روی سود و زیان کسب و کار، محاسبه حقوق و دستمزدها و همچنین هزینه های مصرفی برای تولید محصول تمرکز داشته و با خیال راحت در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد. اگر کمی ریزبینانه تر به یک سازمان نگاه کنید، یکی از بخش های اصلی در آن انبار می باشد. به عبارت دیگر دارایی های یک سازمان در انبار قرار دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که انبار و حسابداری انبار بسیار حائز اهمیت است. بقای سازمان به محتویات و موجودی انبار بستگی دارد، بنابراین انبار نیز به نرم افزار حسابداری نیاز دارد که به این فرایند حسابداری انبار می گویند.

 

 

چرا نرم افزار حسابداری

 آنچه که باید در مورد نرم افزار حسابداری تولیدی بدانید

 

برای اینکه یک سازمان تولیدی بتواند در امر تولید محصولات خود به موفقیت دست یابد، باید بتواند امور مالی خود و همچنین سود و زیان به دست آمده از تولید خود را پیش بینی نماید، این امر صرفا به کمک حسابداری تولیدی و استفاده از نرم افزار حسابداری امکان پذیر است. به عبارتی شما به کمک حسابداری تولیدی به یک صورت حساب مالی دست پیدا می کنید که با استفاده از آن می توانید از هزینه ها و ضرر کم کرده و به میزان سود اکتسابی سازمان اضافه نمایید.

5 اصل کلیدی در حسابداری تولیدی

برای کنترل نقدینگی و سود و زیان شرکت می بایست 5 اصل کلیدی در حسابداری تولیدی را مورد توجه قرار داد. این 5 اصل عبارت اند از:

1- اصل درآمدی: اصل درآمدی عنوان می کند، زمانی که محصولات شرکت یا خدمات سازمان به صورت کامل در اختیار مشتریان قرار گرفت، درآمد اصلی شرکت به دست آمده است.

2- اصل هزینه ها: این اصل زمانی اجرا خواهد شد که نرم افزار حسابداری تولیدی بتواند هزینه های مربوط به ارائه خدمات یا تولید کالا را ثبت نماید.

3- اصل تطابق: برای تعیین سود و زیان از این اصل استفاده می شود. این اصل میزان هزینه های مورد استفاده برای تولید و درآمد را با هم تطابق داده و میزان سود را مشخص خواهد کرد.

4- اصل عینیت: بر اساس اصل عینیت باید در حسابداری صنعتی و تولیدی از اطلاعات واقعی استفاده کرده و هرگز اندازه گیری ها به صورت ذهنی انجام نشوند.

5- اصل قیمت گذاری: این اصل با توجه به هزینه های صرف شده برای تولید محصول و همچنین وضعیت رقبا نسبت به قیمت گذاری بر روی محصول اقدام خواهد کرد. این قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که برای شرکت ضرر به دنبال نداشته باشد.

چرا حسابداری انبار را باید جدی گرفت؟

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، تمامی دار و ندار شرکت یا در واقع همان محصولات در انبار شکرت قرار دارد. همین موجودی انبار است که مستقیما بر روی سود و زیان شرکت تاثیر می گذارد. برای کنترل هزینه ها و دریافت لیست نقدینگی به بررسی موجودی انبار آن هم به کمک حسابداری انبار نیاز می باشد. در واقع یک شرکت نیازکند نرم افزارهای حسابداری در بخش انبار است برای:

  • تعیین لیست محصولات دریافت شده، نگهداری شده و یا توزیع شده
  • کنترل میزان موجودی انبار و جلوگیری از انباشت کالا
  • کنترل و بررسی سرمایه در گردش و جلوگیری از هدر رفتن آن
  • توجه و کنترل خسارت های احتمالی وارد شده و در نتیجه در نظر گرفتن هزینه ها مربوط به خسارت، موجودی انبار را با قیمت تمام شده ارائه دهد.

 

اصول حسابداری انبارداری

 

آنچه که باید در مورد نرم افزار حسابداری تولیدی بدانید

 

برای حسابداری  در بهترین سطح و همچنین استفاده صحیح از نرم افزار حسابداری انبارداری در سطح انبار می بایست به اصول حسابداری انبار واقف بوده و به بررسی کردن اسناد قابل بررسی انبار پرداخت. ابتدایی ترین گامی که در خصوص حسابداری در انبار باید انجام شود این است که اسناد موجود در انبار به صورت دقیق و کامل مورد بررسی قرار گیرند. در این بخش می بایست 4 گروه از اسناد انبار را بررسی کرد. در ادامه به معرفی این چهار گروه از اسناد خواهیم پرداخت.

1- اسناد مربوط به بخش خرید انبار

هر هزینه ای که در شرکت انجام می شود باید تحت عنوان یک سند ثبت گردد. در این سند ها هر گونه تخفیفی که ارائه شده است، ارزش افزوده و طرف قرارداد باید ذکر گردد. همچنین برخی هزینه ها نظیر هزینه گمرک ممکن است قابل تشخیص نباشد، در نتیجه قیمت حواله تعیین نمی شود تا هزینه ها به صورت کامل ثبت گردند.

2- اسناد مربوط به بخش انتقالی های بین انبار

اگر در انبار و در بین بخش های گوناگون آن کالا یا مواد اولیه ای انتقال پیدا کند، می بایست تماما به صورت سند ثبت گردد. زمانی که قرار بر انتقال محصول یا کالایی بین انبار باشد، در ابتدا می بایست برای حواله انتقالی از انبار مبدا یک قیمت تعیین شود که این مبلغ باید با بهای سند ورودی به انبار مقصد برابر باشد.

3- میزان بهای تمام شده مربوط به اسناد تولید شده

یکی از پر کار ترین و سخت ترین مراحل و اصول حسابداری در انبار این بخش می باشد. در این قسمت حسابدار می بایست با استفاده از نرم افزار حسابداری به تعیین هزینه های مربوط به مواد مصرفی برای تولید محصولات و هزینه های جانی ( هزینه حمل و نقل، غیره) بپردازد.

4- میزان بهای تمام شده مربوط به کالاهای صادر شده

هر کالا یا محصولی که می خواهد به صورت کلی از انبار خارج شود، باید برایش هزینه ای یا قیمتی لحاظ شود. و این قیمت بر اساس دو سیستم ارزیابی ادواری موجودی و ارزیابی دائمی موجودی سنجیده می شود.

 

نرم افزار حسابداری تولیدی جمع

برای مدیریت استراتژیک صحیح یک سازمان یا شرکت و همچنین کنترل اصولی محصولات و موجودی انبار نیاز به حسابداری تولید یا صنعتی و همچنین یادگیری اصول انبار داری می باشد. اگر سازمانی بخواهد اصول صحیح حسابداری تولیدی و انبار داری را نادیده بگیرد با زیان های بی شماری در آینده همانند ورشکستگی رو به رو خواهد شد.برای تهیه نرم افزار حسابدرای تولیدی جمع می توانید به سایت https://hesabdari.info مراجعه کنید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: