کد خبر: ۵۱۶۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸

یک کارشناس محیط زیست درباره کمبود آب شیرین بر روی کره زمین، توضیحاتی داد.

به گزارش شفاف، محمد طاهری کارشناس محیط زیست در گفت و گویی، با بیان اینکه آب مایه حیات و زندگی تمام جانداران به آن وابسته است، اظهار کرد: آگاهی مردم باید در مورد میزان ارزش آب افزایش پیدا کند، متاسفانه این روز‌ها ما انسان‌ها به طور غیر قابل باوری سبب کاهش ذخایر آبی شدیم.

او با اشاره به اینکه همه جانداران برای زندگی بر روی کره زمین به آب نیاز دارند، گفت: ۹۸ درصد از آب‌های سطح زمین شور و تنها ۲ درصد از آب‌های سطح زمین شیرین است. بیشتر آب‌های شیرین روی زمین یخ زده است.

کارشناس محیط زیست تصریح کرد: بارش باران تنها تامین کننده بخشی از آب‌های شیرین هستند که در ادامه بارش‌ها بخشی از آب باران در زمین نفوذ می‌کند و سفره‌های آب زیرزمینی را تشکیل می‌دهد و بخشی بر روی زمین جاری می‌شود و جویبار‌ها و نهر‌ها و رودخانه‌ها را می‌سازد.

طاهری با اشاره به اینکه جمعیت مصرف کننده آب روز به روز بیشتر می‌شود، مطرح کرد: اگر استفاده بی رویه از آب به همین روال ادامه پیدا کند، کمبود آب به یک معضل تبدیل خواهد شد و متاسفانه انسان از دو طریق نابود کردن جنگل‌ها و پوشش گیاهی زمین سبب کاهش آب می‌شود.

او با اشاره به اینکه آب‌های سطحی از طریق فعالیت‌های مختلف انسان به طور مستقیم و غیرمستقیم آلوده می‌شود، افزود: آلودگی مستقیم با واردکردن فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، پساب‌های کشاورزی، انواع زباله به آب رودخانه‌ها و دریا‌ها، اقدامات غیرمستقیم با فعالیت‌های صنعتی آلوده‌کننده هوا که منجر به بارش باران‌های اسیدی می‌شود، ایجاد می‌شود.

کارشناس محیط زیست درباره اقداماتی که می‌توان برای کاهش آلودگی آب باشد، گفت: سازمان‌های مسئول در برنامه‌ریز‌های کوتاه مدت و بلندمدت خود باید به حفاظت آب و بهره‌برداری صحیح از آن توجه داشت و تصمیمات خود را بر این مبنا اتخاذ کنند، در غیر این صورت بحران آب در سال‌های آینده با توجه به افزایش جمعیت و افزایش آلودگی‌ها اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: