کد خبر: ۵۱۶۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲

تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد مصرف آب چغندر می‌تواند عملکرد مغزی کهنسالان را بهبود بخشد.

به گزارش شفاف، چغندر که در میان ایرانی‌ها از دیرباز با نام لبو شناخته می‌شود، یکی از پرخاصیت‌ترین گیاهانی است که می‌تواند تضمین کننده سلامت بدن باشد.

تحقیقات دانشمندان دانشگاه ویک فارست ایالت کارولینای شمالی آمریکا نشان می‌دهد نوشیدن آب چغندر می‌تواند بهترین مکمل غذایی برای فعالیت روزانه باشد.

تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان داد نوشیدن آب چغندر می‌تواند به میزان قابل توجهی عملکرد ذهنی را بخصوص در میان افراد کهنسال بهبود بخشد. محققان در این پژوهش با مطالعه زنان و مردان بالای ۵۵ سال مشاهده کردند زمانی که آن‌ها یک ساعت پیش از انجام ورزش بر روی تردمیل یک لیوان آب چغندر نوشیده اند، عملکرد بهتری در زمان فعالیت داشته اند.

همچنین شواهد نشان داده است عملکرد ذهنی این افراد کهنسال در زمان ورزش کردن بسیار به افراد جوان نزدیک بوده است. این نشان می‌دهد مصرف آب چغندر می‌تواند یک مکمل بسیار مفید برای کهنسالان پیش از فعالیت جسمانی باشد.

متخصصان تاکید دارند چغندر حاوی مقدار قابل توجهی نیتریک اوکسید است که یک مولکول بسیار قدرتمند محسوب می‌شود. این مولکول به جایی از بدن می‌رود که نیاز به اکسیژن دارد. مغز یکی از نقاطی است که به اکسیژن نیاز مبرم دارد و از همین رو مصرف آب چغندر باعث بهبود عملکرد مغزی این افراد می‌شود.

چرا افراد کهنسال باید قبل از فعالیت جسمانی آب چغندر بخورند؟

چغندر همچنین حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف شامل ویتامین C و B۶، پتاسیم، منیزیوم، فسفر، منگنز و آهن است. در کنار غنی بودن چغندر از لحاظ این ویتامین‌ها و مواد معدنی، چربی و کالری آن بسیار کم است. مطالعات درباره ارتباط میان مصرف چغندر و عملکرد ورزشکاران در سال ۲۰۱۰ نشان داد مصرف چغندر باعث بهبود خون رسانی به مغز می‌شود. همچنین این تحقیقات از بهبود عملکرد دویدن ورزشکاران پس از مصرف چغندر حکایت داشت.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نیز نشان داد مصرف آب چغندر به بیمارانی که از "بیماری مزمن انسدادی ریه" رنج می‌برند امکان می‌دهد که بتوانند برای زمان طولانی تری فعالیت و ورزش کنند. فراتر از این موضوع، تحقیقات در سال ۲۰۱۶ نشان داد، نوشیدن روزانه آب چغندر به طور قابل توجهی پایداری فرد در طول ورزش را بهبود می‌بخشد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار