کد خبر: ۵۱۶۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲

وبینار "یلدا، همبستگی منطقه‌ای" با حضور سخنگوی وزارت امور خارجه، رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، رئیس موسسه فرهنگی اکو و سفرای افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش شفاف، وبینار "یلدا، همبستگی منطقهای"، به مناسبت پاسداشت آیین کهن شب یلدا و تبیین نقش آن در همبستگی مردمان این منطقه با مشارکت مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سعدی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی بعد از ظهر شنبه برگزار شد.

 

در این وبینار حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ، سعید خطیب زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانهای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سرور بختی، رئیس موسسه فرهنگی اکو، عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، نظام الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان، آوازبیک عبدالرزاق اف، سفیر جمهوری قرقیزستان و احمد پاکتچی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری به ایراد سخنرانی پرداختند. 

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در سخنانی با اشاره به قدمت این آئین باستانی به نقش آن در همگرایی و صلح میان مردمان منطقه ، اشاره کرد. 

خطیب زاده خاطر نشان کرد: از گذشته های دور "شب یلدا" یا همان" شب چله"، شب پیروزی نور بر ظلمت و نمادی از مساوات و برابری میان ایرانیان بوده است.

وی در ادامه تاکید کرد، نگاه فرهنگی به حوزه تمدنی کشورهای منطقه روز به روز قوی تر می گردد و این عناصر فرهنگی عناصری وحدت بخش میان مردم منطقه هستند.

سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه  همچنین گفت، "سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار