کد خبر: ۵۱۶۴۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳

نیک بخت گفت: در تلاش هستیم تا مجوز راه اندازی یک پارک علم و فناوری در دانشگاه امیرکبیر را از وزارت علوم اخذ کنیم.

به گزارش شفاف، علی نیک بخت، مدیر توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در این دانشگاه سه نوع هسته و شرکت نوآور و فناور وجود دارد و از تمامی این شرکت‌ها حمایت می‌شود، گفت: دسته اول، هسته‌هایی هستند که دارای ایده نوآورانه و تیم خوب برای ورود به بازار هستند که این شرکت‌ها بیشتر در مراکز نوآوری دانشکده‌ها مستقر هستند.

او افزود: دسته دوم شرکت‌های  مستقر در مراکز رشد هستند که دارای محصول اولیه با سطح تکنولوژی بالا هستند. دسته سوم شرکت‌های دانش بنیان هستند که محصولات آن‌ها به مرحله تجاری سازی رسیده است و به خوبی وارد بازار شده اند.

فعالیت ۲۸۸ شرکت فناور و دانش بنیان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نیک بخت اظهار کرد: درمجموع، ۲۸۸ شرکت فناور و دانش بنیان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

او با بیان اینکه ماموریت مدیریت توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه حمایت و پشتیبانی از تبدیل ایده‌های نوآورانه و دستاورد‌های علمی به فناوری‌ها و محصولات مورد نیاز کشور و شکل‌دهی شرکت‌های دانش‌بنیان است، تاکید کرد: این مدیریت از سه بخش مراکز نوآوری و کارآفرینی، مرکز رشد و مرکز هدایت شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده و ضمن ترویج فرهنگ کارآفرینی در سطح دانشگاه تلاش می‌کند تا با شناسایی نخبگان و صید ایده‌های ناب و انجام حمایت‌های مادی و معنوی، مقدمات لازم برای تبدیل آن‌ها به شرکت دانش‌بنیان موفق را فراهم آورد.

مدیر توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: مدیریت توسعه نوآوری و فناوری از نظر استاندارد‌های مراکز فناوری کشور به حدی از بلوغ و فعالیت رسیده است که این مرکز می‌تواند به عنوان پارک علم و فناوری فعالیت کند. در تلاش هستیم مجوز راه اندازی پارک علم و فناوری را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ کنیم تا بتوانیم خدمات بیشتری به شرکت‌های مستقر در دانشگاه ارائه کنیم.

 نیک بخت تاکید کرد: فضای پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در قالب برج‌های فناوری تعریف شده است. در این خصوص برج فناوری ابن سینا به عنوان برج فناوری شماره ۱ با بیش از ۸ هزار متر مربع زیربنا محل استقرار نزدیک به ۱۰۰ شرکت زیرمجموعه است. برج فناوری شماره ۲ این دانشگاه نیز تا بهمن ماه سال جاری در تقاطع کوچه بالاور و خیابان ولیعصر افتتاح می‌شود. برج فناوری شماره ۳ در خیابان بزرگمهر واقع شده و برج فناوری شماره ۴ نیز در تقاطع خیابان بزرگمهر و در مجاورت سفارت فلسطین خریداری شده که امیدواریم تا شهریور ماه سال آینده آماده بهره برداری شود.

راه اندازی ۴ مرکز فعال نوآوری در دانشکده‌ها

او افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر اولین دانشگاهی است که در سطح دانشکده‌های خود اقدام به راه اندازی مراکز نوآوری کرده و تاکنون ۴ مرکز فعال نوآوری در دانشکده‌ها راه اندازی شده و سه مرکز نیز در شرف تاسیس قرار دارند.

مدیر توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: همچنین به دنبال ایجاد پهنه فناوری دانشگاه هستیم که برای اجرای این پروژه نیازمند انعقاد تفاهم نامه‌ها و توافق نامه‌های مختلف با شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم.

نیک بخت ادامه داد: برنامه داریم واحد تجاری سازی را در مدیریت توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی کنیم تا از این طریق بتوانیم به تجاری سازی ایده و محصولات شرکت‌ها کمک کنیم و همچنین زمینه تجاری سازی یافته‌های پژوهشی دانشگاه را نیز فراهم کنیم.

او با بیان اینکه شرکت‌های فناور و دانش بنیان مستقر در دانشگاه به عنوان شرکت‌های پیشرو و موفق در زمینه فعالیت خود شناخته می‌شوند، تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان و فناور این دانشگاه در حوزه‌های مختلف درحال فعالیت هستند که تعدادی از شرکت‌های این دانشگاه در حوزه‌های انرژی و محیط زیست، مهندسی پزشکی و سلامت، فناوری اطلاعات و ارتباطات و سایر زمینه‌های تخصصی فعال هستند.

مدیر توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: عملکرد بیشتر این شرکت‌ها در حوزه تخصصی خود بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود. به طوریکه در سال ۹۸ با وجود شیوع بیماری کرونا در اواخر سال مجموع فروش شرکت‌های تابعه در حدود ۱۱۲ میلیارد تومان بوده و همچنین نزدیک به ۸۵۰ نفر در این شرکت‌ها مشغول به فعالیت هستند. 

او افزود: نشانه این عملکرد مناسب را می‌توان در فعالیت شرکت‌های تابعه در دوران کرونا مشاهده کرد. به گونه‌ای که فعالیت برخی از شرکت‌های این دانشگاه با شیوع بیماری کرونا بیشتر شده است. به عنوان مثال شرکت‌هایی در این دانشگاه فعال هستند که مراقبت‌های پزشکی و ویزیت‌های آنلاین را برعهده دارند که طبق برآورد‌های صورت گرفته این شرکت‌ها حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون سفر شهری را در بازه زمانی ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ کاهش داده اند. از این دست خدمات می‌توان به پلتفرم‌های سرویس دهی در حوزه مشاوره آنلاین حقوقی و روانشناسی نیز اشاره کرد.

افزایش فعالیت شرکت‌های فناور دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دوران شیوع کرونا

مدیر توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برخی شرکت‌های مستقر در دانشگاه به دلیل اینکه فعالیت‌های تخصصی ارائه می‌دادند در دوران کرونا توانستند توسعه بسیاری داشته باشند. به عنوان مثال شرکتی در دانشگاه فعال بود که این شرکت هم اکنون ۷۰ درصد بازار وبینار‌های کشور را در اختیار دارد.

او تاکید کرد: با وجود شیوع کووید۱۹، در مجموعه فعالیت مراکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه رشد داشته است، به گونه‌ای تعداد تیم‌های مستقر در این مراکز نسبت به پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۴۸ درصد و تعداد اعضای فعال در این تیم‌ها به میزان ۲۰ درصد رشد داشته است.

نیک بخت اظهار کرد: مقایسه آمار‌های موجود در سال ۹۸ و شش ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که در این مدت میزان اشتغال در شرکت‌های دانش بنیان، واحد‌های فناور و تیم‌های مستقر در مراکز نوآوری دانشگاه به میزان ۴۰ درصد افزایش داشته است.

او ادامه داد: برنامه داریم با حمایت از شرکت‌ها زمینه‌ای را فراهم کنیم که بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های فناور و دانش بنیان مستقر در دانشگاه رشد یابد. به عنوان مثال یکی از شرکت‌های مدیریت که در زمینه ساخت کیت تشخیص کرونا فعالیت دارد با توسعه محصولات خود موفق شده است گام‌های مهمی در تولید واکسن کرونا بردارد.

نیک بخت گفت: یکی دیگر از برنامه‌های مهمی که در این خصوص در دست اجرا است اعطای تسهیلات به شرکت‌های فناور و دانش بنیان با کمک بانک‌های مختلف کشور است که کمک به توسعه زیرساخت‌ها و توسعه محصولات شرکت را هدفگذاری کرده است. از این بین می‌توان به تسهیلات قرض الحسنه بلند مدت با عنوان فن آفرینی، تسهیلات مشارکت مدنی و همچنین گرنت فناوری اشاره کرد.

مدیر توسعه نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: شرکت‌های فناور و دانش بنیان دانشگاه که در زمینه انرژی و محیط زیست فعالیت می‌کنند سرمایه گذار خارجی دارند که این امر نشان می‌دهد این شرکت‌ها در حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت خود به خوبی درحال برنامه ریزی و فعالیت هستند.

 نیک بخت تصریح کرد: برنامه داریم شرکت‌های جدید فناور و نوآور را در مرکز رشد دانشگاه مستقر کنیم.  رسالت ما توسعه فرهنگ فناوری در دانشکده‌ها است که راه اندازی مراکز نوآوری در این راستا بوده است.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: