کد خبر: ۵۱۶۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹

رئیس سازمان اطلاعات عربستان اکتبر ۲۰۱۸ گزارش بسیار محرمانه‌ای را به دفتر پادشاهی این کشور ارائه کرد که شامل ارزیابی امنیتی درباره روند عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و مرزهای بهره‌برداری این کشورها از این رژیم است.

به گزارش شفاف، به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، خالد الحمیدان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان این گزارش را ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ به دفتر پادشاهی این کشور ارائه کرد. در این ارزیابی مهم‌ترین اقدامات مربوط به عادی‌سازی روابط میان کشورهای این شورا و رژیم صهیونیستی از دهه ۹۰ مورد بررسی قرار گرفته و شامل تفسیرهایی درباره روابط کنونی دو طرف است. همچنین شامل پیش‌بینی درباره چگونگی و محورهای بهره‌برداری عربستان از این رژیم است. متن گزارش با عنوان "اسرائیل و خلیج فارس... و مرزهای استفاده شورای همکاری از اسرائیل" به این صورت است:

"روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با رژیم صهیونیستی شاهد سه رویداد مهم طی روزهای گذشته بود؛ بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان سفر کرد، هیئت ورزشی اسرائیلی برای شرکت در مسابقات جهانی ژیمناستیک به قطر سفر کرد. وزیر ورزش و فرهنگ رژیم صهیونیستی هیئت کشورش را برای شرکت در مسابقات جودو در ابوظبی همراهی کرد. در عمان، قطر و امارات پرچم رژیم صهیونیستی برافراشته و سرود آن خوانده شد."

اطلاعات نشان می‌دهد که نتانیاهو به زودی به دوحه سفر می‌کند.

همچنین شایعاتی درباره مقدمه‌چینی نتانیاهو برای سفر به منامه همزمان با افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین وجود دارد.

بحرین ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ میزبان هیئت اسرائیلی در راستای نشست‌های کمیته میراث فرهنگی یونسکو بود. همچنین مه ۲۰۱۷ منامه میزبان هیئت اسرائیلی برای شرکت در نشست‌های مجمع عمومی فیفا بود. یک هیئت اسرائیلی دسامبر ۲۰۱۶ برای مراسم عید حانوتا به بحرین رفت. در مقابل یک هیئت بحرینی دسامبر ۲۰۱۷ به اراضی اشغالی سفر کرد.

اولا: خلیج فارس و رژیم صهیونیستی...تحولات روابط:

رویدادهای قبلی اشاره‌ای به اتفاق غیرمنتظره بزرگی در راستای منطقه‌ای ندارند. قبل از حدود ۲۰ سال پیش روابط قطر با رژیم صهیونیستی تا حدود زیادی بهبود یافته بود. در سال ۱۹۹۶ دفتر تجاری اسرائیلی در دوحه از سوی شیمون پرز، نخست‌وزیر وقت این رژیم افتتاح شد. اما دوحه بعد از حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه در سال ۲۰۰۹ آن را بست. همچنین توافق فروش گاز قطر به این رژیم امضا شد. این رژیم سال ۲۰۰۹ از ابوظبی در پرونده میزبانی از آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر در مقابل رقیبش یعنی آلمان حمایت کرد و نوامبر ۲۰۱۵ رژیم صهیونیستی دفتر نمایندگی دیپلماتیکی در ابوظبی افتتاح کرد.

سال ۱۹۹۴ اسحاق رابین، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی به عمان سفر کرد. سلطان قابوس از او در مسقط استقبال کرد. بعد از چند روز از ترور رابین در سال ۱۹۹۵، شیمون پرز میزبان یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در قدس بود. مسقط و تل‌آویو ژانویه ۱۹۹۶ توافقی را درباره افتتاح دفاتر نمایندگی تجاری امضا کردند. اما روابط دو طرف بعد از انتفاضه دوم فلسطین در اکتبر ۲۰۰۰ دچار رکود و به همکاری در زمینه‌هایی مثل پروژه پالایش آب در عمان محدود شد.

درباره بحرین، اولین هیئت رسمی اسرائیلی که به منامه سفر کرد اواخر سپتامبر ۱۹۹۴ بود. سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین با پرز در سازمان ملل دیدار کرد.

دوم: شرح و تفسیر روابط کنونی:

می‌توان چند تفسیر و تحلیل درباره نزدیکی روابط کنونی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و رژیم صهیونیستی ارائه کرد که از جمله آن این موارد است:

_روابط با رژیم صهیونیستی عملا قطع نشده است اما موضوع جدید علنی کردن آن و همزمانی سه سفر به عمان، قطر و امارات است و این نشان دهنده رقابت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای نزدیکی به رژیم صهیونیستی است.

_وضعیت گردش و جریان نظام منطقه‌ای؛ در زمان کنونی دیگر نشانه‌های نظام منطقه‌ای عربی یا خاورمیانه مثل قبل مشخص نیست. اختلافاتی درباره ایران و ترکیه و نقش قدرت‌های بزرگ عربی مثل عربستان و مصر وجود دارد و اصول عربی درباره مساله فلسطین فرق کرده است.

سوم: مرزهای استفاده عربستان از رژیم صهیونیستی: برای عربستان به دلیل جایگاه مذهبی و سیاسی که در جهان دارد، سخت است همان روش را مثل عمان، امارات و بحرین علنا و دست‌کم در زمان کنونی درباره رژیم صهیونیستی اتخاذ کند. اما عربستان گام‌های مهمی در جهت تسامح دینی برداشته است. رویکردهای دو سال اخیر محمد بن سلمان درباره اصلاحات داخلی و پروژه نیوم و صحبت‌هایش درباره آینده خاورمیانه از جمله گام‌های مهم عربستان هستند.

یک هیئت عربستانی شامل تجار و اصحاب رسانه سعودی ژوئیه ۲۰۱۶ با اعضایی از کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در اراضی اشغالی دیدار کردند.

مارس ۲۰۱۸ محمد بن سلمان با رهبران سازمان‌های یهودی در نیویورک در جریان سفر به آمریکا دیدار کرد.

براساس بیانیه سفارت عربستان در این دیدار بر اهمیت تسامح و همزیستی به خاطر آینده بهتری برای بشریت تأکید شد.
 
عربستان با توجه به این شرایط در زمان کنونی می‌تواند به چند طریق از رژیم صهیونیستی بهره ببرد:

_شرکت در پروژه‌های همکاری منطقه‌ای در سطوح امنیتی، نظامی و اقتصادی.

_استفاده از امکان لابی صهیونیستی در آمریکا.

_کاهش فشار بر عربستان و بهبود وجهه آن در زمان بحران و در زمان نیاز.

_همکاری علمی و پژوهشی.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: