کد خبر: ۵۱۶۵۶۲
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶

نمکی گفت: با توجه به تعطیلات پیش‌رو، باید تست‌ سریع کرونا در فرودگاه‌های بین‌المللی کشور برای مسافران ورودی، اجباری شود.

لزوم اجباری شدن تست سریع کرونا برای مسافران ورودی به کشور

به گزارش شفاف، جلسه بررسی طرح شهید قاسم سلیمانی با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، جمعی از معاونان و مدیران وزارت بهداشت، جانشین رییس سازمان بسیج و نیز رییس بسیج جامعه پزشکی برگزار و پیشرفت‌ها و کمبود‌های این طرح در سطح کشور بررسی شد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تقدیر از همکاری مردم و دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: عمده‌ترین دستگاه‌های همکار ما در این طرح، سازمان بسیج و هلال احمر بوده اند که توانسته ایم برای شناسایی زودهنگام، جداسازی و آموزش بیماران با رویکرد محله محور و خانواده محور، اقدامات مناسبی را انجام دهیم.

او افزود: خوشبختانه مقدار زیادی کیت تست سریع کرونا و همچنین منابع مالی برای اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع شده است تا دغدغه اجرای این طرح، کاهش پیدا کند.

نمکی تاکید کرد: نامه‌ای برای قطع پرواز‌های بین ایران و انگلیس به وزیر راه و شهرسازی نوشتم و از طرفی چندین تکلیف برای معاونت بهداشت جهت پیگیری مسافران ورودی به کشور از مبدا انگلیس به کشور معین کردم. با توجه به تعطیلات پیش رو در سال جدید میلادی، باید تست‌های سریع در فرودگاه‌های بین المللی کشور که پرواز خارجی دارند برای مسافران ورودی، اجباری شود.

کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در این نشست گفت: خوشبختانه این طرح بزرگ ملی در بین مسئولان در استان‌ها به خوبی نهادینه شده و با انگیزه بالا، این طرح را اجرایی می‌کنند.

او گفت: خوشبختانه با اجرای طرح شهید سلیمانی و همچنین اعمال محدودیت‌های هوشمند، میزان ابتلا به کووید ۱۹ و فوت بیماران، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

جعفر صادق تبریزی رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت نیز گفت: تا هفته قبل در کشور ۲۲ هزار و ۵۳۰ تیم رهگیری در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با ۱۰۳ هزار نفر عضو تشکیل شده که بیش از ۲۷۰ هزار نفر از افرادی که با بیماران در تماس بوده اند را رهگیری کرده اند. حدود ۴۲ درصد از نیرو‌هایی که در این بخش مشارکت دارند، سفیران سلامت و رابطین سلامت محله بوده اند. حدود ۲۷ درصد از افراد مشکوک در تماس با بیماران برای انجام تست PCR و ۲۸.۳ درصد برای ویزیت پزشک معرفی شده اند و برای ۱۲.۵ درصد از آن‌ها تست سریع انجام شده که حدود ۱۵.۵ درصد از این تست ها، مثبت گزارش شده است.

او اضافه کرد: ۶ هزار و ۷۳۰ تیم مراقبت در منزل در طرح شهید سلیمانی در کشور با مشارکت ۱۸ هزار تشکیل شده است. این تیم‌ها تا کنون از ۴۱ هزار نفر در منازل، مراقبت کرده اند و برای ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد مشکوک، تست سریع انجام شده که یک هزار و ۳۲۰ نفر معادل ۱۷.۶ درصد از افرادی که مراقبت در منزل را دریافت کرده اند، تست مثبت داشته اند همچنین ۳۳.۵ درصد از این افراد برای انجام تست PCR معرفی شده اند.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: تا هفته قبل مجموعا ۴۱ هزار تست توسط تیم‌های رهگیری و مراقبتی در طرح شهید سلیمانی انجام شده که ۶ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد مشکوک معادل ۱۶ درصد از این افراد، تست مثبت داشته اند.

او تصریح کرد: تا هفته گذشته، با مشارکت ۶۱ هزار نفر بیش از ۱۰ هزار تیم نظارتی در طرح شهید سلیمانی تشکیل شده است. حدود ۷۸۲ هزار بازدید و نظارت از اماکن و مراکز مختلف انجام شده که ۴۹ هزار و ۶۳۰ اخطار یا پلمپ معادل ۹ درصد از کل بازدید ها، انجام شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: