کد خبر: ۵۱۶۵۹۱
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶

جولایی گفت: از ابتدای سال جاری تا ابتدای آذر تعداد ۵ هزار و ۶۸ زندانی جرایم غیرعمد از بند حبس رهایی یافته‌اند.

به گزارش شفاف، سید اسدالله جولایی در ارتباط تصویری خود با نمایندگان سازمان بسیج مستضعفین، معاونین قضایی دادگستری کل استانی و مسئولین نهاد‌های مرتبط در حوزه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد طی سخنانی اظهار کرد: در راستای اجرای نوبت دوم طرح نهضت سراسری کمک مومنانه که با محوریت آزادی زندانیان تحت حمایت ستاد دیه تا پایان سال برگزار خواهد شد در تلاش هستیم با استفاده بهینه از ظرفیت‌های قضایی و به طور خاص با تکیه بر توانایی بسیجیان محلات و پاسداران در راستای شناسایی، رسیدگی زمینه آزادی بیش از یک‌هزار زندانی غیرعمد را فراهم نماییم.

وی با بیان عملکرد ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند در زمینه آزادی محکوان غیرعمد گفت: در هشت ماهه سال جاری به همت خیرین تعداد ۱۷۳ زندانی زن و ۴۸۹۵ محبوس مرد با رقم بدهی بدهی بالغ بر ۲۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال از زندان‌های سراسر کشور آزاد شدند و به آغوش گرم خانواده بازگشتند که از این رقم بدهی قابل تامل است اولیاءدم و طلبکاران تا ۵۱ درصد اصل بدهی را نادیده گرفته و از دریافت حقوق حقه‌شان چشم‌پوشی کردند تا بدین وسیله مسیر بازگشت پدر یا سرپرست خانه‌ای مستمند توسیع و فرآیند آزادی او تسریع شود که در این مجال از این همیاری شکات شریف که در به بهترین تعبیر در شمار نخستین نیکوکاران این نهاد خیریه به شمار می‌آیند، کمال تشکر را دارم.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با تفکیک وضعیت زندانیان آزاد شده، افزود: ۴۸۶۴ نفر از مددجویان را بدهکاران مالی ناشی از چک، مهریه، و نفقه شامل می‌شدند و ۲۰۴ نفر نیز بابت دیات ناشی از حوادث کارگاهی یا تصادفات رانندگی روانه حبس شده بودند که در مسیر استخلاص باید گفت در تامین دیه‌های فوتی و جرحی برخی نهاد‌ها همچون بیمه و صندوق تامین خسارت‌های بدنی نیز مشارکت داشتند.

وی یادآور شد: امسال در شرایطی که دولت و ملت سخت درگیر مقابله با همگیری کوید ۱۹ هستند، جلب کمک‌های مردمی، اما مختل نشده است. در این روز‌های خاص ستاد دیه در قالب برپایی آیین‌های گلریزان در قاب تلویزیون یا برپایی برنامه‌های زنده (لایو) در فضای مجازی برای خیل بدهکاران غیربزهکار پول جمع‌آوری نمود. خیل افرادی که اگر نبود سایه حمایتی نیکوکاران به دلیل جنبه خصوصی جرم که حبس دایر بر محدود زمانی مشخص نیست، بدهکاران این قبیل محکومیت‌ها می‌بایست تا استیفای کامل محکوم‌به از جانب شاکی در بند بسر می‌بردند.

جولایی گفت: در راستای حفظ سلامت خیرین با عنایت به توافق‌های انجام شده با مراکز صداوسیما، برنامه‌های گلریزان در استان‌ها امسال در قاب تلویزیون برگزار شد و طبق جدول زمانبندی برای نمونه در ماه مهمانی خدا غالب شبکه‌های سیما در استان به طور زنده هر شب به برگزاری یک جشن تلویزیونی پرداختند، اما از آنجا که جمعیت زندانیان غیرعمد کم نبوده و میزان بدهی این افراد هم بنا به مشکلات اقتصادی و معیشتی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است، بر حسب همین در ایفای رسالت آزادی زندانیان غیرعمد، نهاد‌ها و مجموعه‌های دلسوزی، چون سپاه و سازمان بسیج حقوقدانان هم در طول سال به یاری این ستاد آمدند.

وی با بیان آمار محکومان غیرعمد گفت: هم اکنون ۱۲۸۷۴ زندانی جرایم غیرعمد در سطح زندان‌های کشور داریم که از این جمع به دلیل تک‌قرار بودن و وجود شرایط لازم در پرونده تعداد ۶۶۵۸ نفر در زمره مشمولین دریافت کمک قرار دارند و الباقی هم آن‌هایی هستند که پرونده‌شان در حال رسیدگی است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور ادامه داد: ۲۱۸ نفر از زندانیان غیرعمد را بدهکاران دیات فوتی و جرحی ناشی از سوانح رانندگی شامل می‌شوند، ۵۳ نفر به دلیل ناتوانی در تامین دیه حوادث کارگاهی و ساختمانی گرفتار بند شده‌اند، ۸۲ نفر بابت ارتکاب محکومیت‌های شبه‌عمد یا خطای محض به زندان آمده و الباقی بدهکاران هم افرادی هستند که به محکومیت‌های مالی چک، مهریه و نفقه به تحمل حبس محکوم شده‌اند. در این بین متاسفانه باید اعلام کرد بدهکاران مالی چک و سفته با ۹۷۶۶ زندانی در راس فهرست قرار گرفته‌اند.

جولایی اعلام کرد: اصفهان با ۱۲۲۹ زندانی بیشترین زندانی غیرعمد را به خود اختصاص داده و در مقابل استان سیستان و بلوچستان با وجود وسعت جغرافیایی تنها با ۴۴ محبوس، کمترین جمعیت را به جهت میزبانی از محکومان مالی جرایم غیرکلاهبرداری به خود اختصاص داده است.

وی با تقدیر از کمک‌های مادی و معنوی بسیجیان در مسیر حبس‌زدایی گفت: بسیج بوی وصل می‌دهد، بوی وصال دو چشم‌انتظار. دو چشم انتظاری که بی‌پولی میان آن‌ها دیواری بلند به نام زندان کشیده و آن‌هایی را که نه با سوءنیات مجرمانه بلکه صرفا به دلیل نوسانات بازار یا جهل به قانون مستاصل شده‌اند را گرفتار بند نموده است.

جولایی اظهار کرد: بسیج در اندیشه بنیانگذار انقلاب اسلامی به درخت تناور و پرثمری تشبیه شده است که شکوفه‏‌های آن بوی وصل می‌‏دهد و میوه‌های آن به انتفاع عامه آحاد اجتماع می‌رسد. آن چنان که در این چهل سال شاهد آن بودیم و در این روز‌های کرونایی نیز به کرات در قالب طرح‌های خداپسندانه دیده‌ایم. این ماهیت ذاتی بسیج است که در برنامه‌های مومنانه‌ای، چون آزادی زندانیان غیرعمد مشارکت جسته و در برنامه وصال دربندان دردمند به خانواده‎‌های چشم انتظار آن‌ها پیش قدم می‌شود.

وی افزود: آن طور که در صحیفه نور ترسیم شده بسیج از منظر امام راحل مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش دغدغه اصلاح جامعه را داشته و برای سلامت کشور در همه زمینه‌ها از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. بسیج آن لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را عزیزانی امضا نموده اند که بدون هیچ چشمداشت مالی صرفا اعتلای اسلام محمدی را آرزو داشتند و در این مسیر از بذل مال و وقت و آبروی خود هیچ تردید و محاسبه‎‌ای را به دل راه ندادند.

جولایی با بیان این که نمی‌توان نقش بسیج را در ساحت سیاست و همچنین در باب بسط منویات دین، خاصه رفع مشکلات امت اسلام انکار کرد، گفت: امروز در وقوع حوادث طبیعی، چون سیل و زلزله یا بروز غرض‌ورزی‌های پیوسته علیه امنیت یا اعتبار ملی، نیرو‌های بسیج به سهم خود در خط مقدم جهاد و تلاش حضور دارد. این نیرو‌های مردمی که به دعوت رهبران الهی جمع شده‌اند همسو با نام خود بسیج شده‌اند تا دین خدا را زنده نگه دارند و در مسیر عزتمندی مومنان و موحدان قدم بردارند که حقا در مسیر ایفای این رسالت از ابتدای انقلاب که حمایت از کشاورزان را در دستور کار خود داشتند تا به امروز که در راستای بسط عدالت فعالیت می‌کنند، بسیج همواره آثار ماندگاری را بجا گذشته‌اند که برنامه‌ریزی اخیر آن‌ها در انجام امر حسنه‌ای، چون آزادی دربندان دردمند از شمار آن‌هاست.

بسیج توامان در اصلاح و پیشگیری از مشکلات تلاش دارد

وی با اشاره به این که ۸۵ درصد زندانیان غیرعمد را مردان عائله‌مند تشکیل می‌دهند، بیان کرد: آن طور که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره داشته‌اند سازماندهی بسیج، یکی از نوآوری‌های امام بزرگوار بود تا با اتکاء به بدنه جامعه موضوع درمان و اصلاح در کنار موضوعات پیشگیرانه مدیریت شود که توفیق در این راستا با عنایت به وضعیت محکومان غیرعمد و خانواده‌های آن‌ها ارتقای سلامت اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

جولایی ادامه داد: در شرایط فعلی که با افزایش نرخ دیه و شاخص‌های متغیر و بعضا نواسانات غیرقابل جبران عرصه اقتصادی مواجهیم ارقام بدهی‌ها نیز تحت تاثیر همین واقعیت سنگین هستند و در این بحبوحه مشارکت شخصیت‌های حقوقی و حقوقی اگر نباشد شمار زندانیان بیش از این جمعیت تقریبا ۱۳ هزار نفری خواهد بود. بر حسب همین، بسیجیان جان برکفانه در این حوزه اعلام آمادگی کردند که امیدواریم با عنایت به این که طبق تصریح مقام معظم رهبری عرصه بسیج یک عرصه عمومی است و هرگز مختص به یک قشر نبوده، این لبیک جمعی با موفقیت همراه باشد.

وی در پایان اظهار کرد: بسیج در پیچ تاریخی انقلاب بیش از هر موعد دیگری نگاه می‌کند ببیند چه مانعی بر سر راه است تا با جانفشانی سنگ‌ریزه‌های توسعه را از پیش پای چرخ پرشتاب انقلاب بردارد که در این اقدامات خودجوش انحراف‌ها و تهدید‌ها را به به بهترین نحو رصد و درصدد مدیریت آن‌ها برآمده است.

انتهای پیام /

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: