کد خبر: ۵۱۶۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶

شینزو آبه، نخست‌وزیر قبلی ژاپن بابت رد ادعاها مبنی بر آنکه دفتر او احتمالاً قوانین سخت‌گیرانه بودجه ژاپن را نقض کرده، عذرخواهی و اعتراف کرد از آنچه دفترش انجام داده بی‌اطلاع بوده است.

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، آبه گفت روز جمعه در پارلمان بیانات اشتباه خود را تصحیح خواهد کرد. وی سال گذشته تحت پرسش قانون‌گذاران اپوزیسیون، مکرراً ادعاها مبنی بر آن که دفترش به پوشش هزینه‌های مراسمات شام برای هواداران کمک کرده، رد کرده بود.

وی طی کنفرانس خبری روز پنجشنبه، اظهار کرد از شیوه مدیریت دفترش بر بودجه بی‌اطلاع بوده اما بابت این وضعیت شدیداً احساس مسئولیت کرده است.

آبه به خبرنگاران گفت: نمی‌توانم از توضیح حقایق و تصحیح بیاناتم به پارلمان، دست بکشم. مسئولیت سیاسی خود در قبال ایجاد این وضعیت را جدی می‌گیرم.

وی گفت: با وجود آنکه حسابداری بدون اطلاع من انجام شده بود، احساس مسئولیت اخلاقی می‌کنم.  عمیقاً در مورد خودم تأمل کرده و از مردم عذرخواهی می‌کنم.

ژاپن دارای قوانین بودجه سخت‌گیرانه‌ای است که سیاست‌مداران را از دادن پول یا هدیه به هواداران، منع می‌کند.

رسانه‌های داخلی ژاپن گزارش کردند، دادستان‌های توکیو روز پنجشنبه کیفرخواستی علیه منشی آبه، "هیرویوکی هایکاوا" تشکیل داده اما تصمیم گرفتند علیه آبه جرمی صادر نکنند.

دادستان‌ها پرونده‌ای علیه هایکاوای ۶۱ ساله بابت وجوه گزارش نشده که شامل ۴۰ میلیون ین بوده، تشکیل دادند.

هایکاوا برای اظهارنظر در دسترس نبوده است.

طبق اعلام رسانه، آبه روز دوشنبه برای بازجویی داوطلبانه در مورد این مسئله حاضر شد و بار دیگر مشارکت خود را رد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: