کد خبر: ۵۱۶۶۷۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸

امیر سرتیپ دوم سعید پورداراب از فاتحان خرمشهر صبح امروز دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش شفاف،   امیر سرتیپ دوم بازنشسته سعید پورداراب از یادگاران ۸ سال دفاع مقدس و از فرماندهان لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدا (ع) سید الشهدا و از فاتحان خرمشهر، پس از عمری رشادت و مجاهدت دعوت حق را لبیک و به جمع همرزمان شهیدش پیوست.

امیر سرتیپ ‌دوم ستاد سعید پورداراب در سال ۱۳۲۰ شمسی در شهرستان فسا چشم به جهان گشود.

وی در سال ۱۳۳۹ وارد دانشکده‌ی افسری و در سال ۱۳۴۲ فارغ‌التحصیل شد و برای طی دوره‌ی مقدماتی رسته‌ا‌ی به مرکز پیاده‌ی شیراز اعزام شد. مرحوم پورداراب در طول خدمت، دوره ها‌ی مقدماتی پیاده، عالی پیاده، دفاع غیرنظامی، ترابری پیاده، اطلاعات رزمی، تفسیر عکس هوایی و دوره‌ی دافوس را سپری کرد.

امیر سرتیپ دوم پورداراب با شروع جنگ تحمیلی، او در سِمَت معاون عملیاتی تیپ ‌۱ لشکر‌۲۱ پیاده حمزه سیدالشهدا (ع) به جبهه‌های جنگ اعزام شد و تا پایان جنگ تحمیلی، به ‌ترتیب در سِمت‌های معاون عملیاتی تیپ ‌۱ لشکر‌۲۱، فرمانده‌ی تیپ‌۳ لشکر‌۲۱ پیاده حمزه سیدالشهدا (ع، معاون عملیاتی و جانشین لشکر‌۲۱ پیاده حمزه سیدالشهدا (ع) و پس از پایان جنگ تحمیلی نیز در سِمت‌های مدیر آمادگی رزمی، جانشین و سرپرست معاونت عملیات و اطلاعات نیروی زمینی ارتش و بالاخره جانشین اداره‌ی سوم در ستاد مشترک ارتش انجام وظیفه کرد.

مرحوم امیر سرتیپ دوم پورداراب به دلیل ابراز رشادت و کسب موفقیت‌های درخشان در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس، در سِمت فرماندهی تیپ، موفق به اخذ دو نشان فتح درجه‌ی ۲ و ۳ از دستان مبارک مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا شد.

آخرین مسئولیت وی قبل از بازنشستگی، مشاور ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در امور عملیات و جنگ بوده است.

همچنین، وی از بنیانگذاران مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش است که کتاب‌های متعددی از جمله بیش از ۳۰ جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را تألیف کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: