کد خبر: ۵۱۶۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹

اسلامی گفت: ظرفیت بنادر کشور در ۴۰ سال گذشته به ۲۸۰ میلیون تن رسیده که باید با یک اقدام ضربتی به ۵۰۰ میلیون تن برسد.

به گزارش شفاف، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری در پس کرانه‌های بندر شهید رجایی با اشاره به اینکه توسعه بنادر کشور موجب شکوفایی اقتصاد کشور است، گفت: باید قدرت لجستیک مان را در بنادر کشور افزایش دهیم تا در بازار ایجاد اعتماد شود و بتوانیم تولید رقابتی داشته باشیم و سهم خود را در بازار جهانی افزایش دهیم.

اسلامی افزود: باید بتوانیم در ساخت زیرساخت‌ها و فرصت سازی برای سرمایه گذاری و کاهش هزینه‌های جانبی و هزینه‌های حمل و نقل تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا به این ترتیب قدرت رقابت را برای فعالان اقتصادی بالا ببریم تا این فعالان بتوانند محصولات خود را به سرعت به بازار هدف برسانند و مواد اولیه را به سرعت در فرآیند تولید قرار دهند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این راستا سرمایه گذاری بخش خصوصی بسیار مهم است، گفت: دولت هم باید نقش تسهیل گری و ایجاد اطمینان را به درستی انجام دهد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در چهل سال گذشته ظرفیت بنادر کشور به ۲۸۰ میلیون تن رسیده که باید تا پنج سال آینده با یک اقدام ضربتی این ظرفیت را به ۵۰۰ میلیون تن برسانیم که در این میان ۲۰۰ میلیون تن آن باید در سواحل مکران صورت گیرد.

اسلامی اظهار کرد: تمامی بنادر کشور را باید به صورت بنادر نسل سوم دربیاوریم تا هم قدرت صادرات کشور افزایش یابد و هم مواد اولیه به سرعت در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شکوفایی اقتصادی مستلزم افزایش قدرت لجستیکی و برندسازی است، گفت: با افزایش قدرت لجستیکی و ایجاد برند و اعتماد سازی، توسعه اتفاق می‌افتد و سهم ایران از بازارهای بین‌المللی افزایش خواهد یافت که باید در این راستا گام‌های موثری برداشته شود.

اسلامی با اشاره به نقش وزارت راه و شهرسازی در ایجاد و افزایش قدرت لجستیکی در بنادر کشور، افزود: وزارت راه و شهرسازی با ایجاد زیرساخت و فرصت‌سازی برای سرمایه‌گذاری، هزینه‌های تولید و حمل و نقل را متناسب‌سازی کرده است و در جهت کاهش آنها گام برمی‌دارد. بدین‌ شیوه، زمینه برای فعالان اقتصادی فراهم می‌شود تا بهینه و مطمئن، کالا و بار خود را به بازار هدف برسانند.

اسلامی یادآور شد: بنادر نسل سوم بنادری هستند که سرمایه‌گذاری‌ها را تسهیل می‌کنند و پس‌کرانه‌ها را به گونه‌ای طراحی و جانمایی می‌کنند که قدرت تولید بار و سهم صادرات افزایش یابد.

او با بیان اینکه ایجاد بنادر نسل سوم مستلزم رعایت برخی موارد است، گفت: چنین اقداماتی مستلزم این است که تمامی مقامات محلی مشارکت و همکاری داشته باشند و باید پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی برای سرمایه گذاری‌های خوب تدوین شود که ما امیدواریم با همکاری مناسب دستگاه‌های استانی و همراهی مردم بتوانیم، پرشتاب امر توسعه را طی کنیم. امید است مردم از این سرمایه گذاری‌ها بهره مند شوند و تاثیر مستقیمی در زندگی مردم، ایجاد شود.

اسلامی مجموع سرمایه گذاری‌ها در اراضی ۲ هزار و ۴۰۰ هکتاری بنادر شهید رجایی با رقم ۲۵ هزار میلیارد تومان، گام بزرگ و امید بخش برشمرد و افزود: امید است برنامه‌ها و سرمایه گذاری‌ها و توسعه با زمانبندی فشرده پیش بروند تا برنامه‌ها در زمانبندی اعلام شده محقق شوند. اگر پروژه‌ها با تاخیر مواجه شوند اعتماد و امنیت سرمایه گذاری از بین می رود که باید از این نقیصه به شدت جلوگیری شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: