کد خبر: ۵۱۶۶۹۸
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

یک مقام مسئول گفت: با توجه به شرایط فعلی سیاسی ارمنستان، بسیاری از کشورها ظرفیت تجاری خود را با این کشور‌ از دست داده‌اند.

به گزارش شفاف، اکبر گداری کارشناس میز تجاری ارمنستان در سازمان توسعه تجارت در گفت و گویی، در خصوص افزایش ظرفیت‌های تجاری میان ایران و ارمنستان اظهار کرد: دو کشور ایران و ارمنستان تعاملات تجاری زیادی با یکدیگر ندارند و تجار تنها در زمینه‌های میوه فعالیت می‌کنند.

او افزود: در راستای رویداد‌های اخیر در کشور ارمنستان، این کشور ظرفیت تجاری خود را روز به روز با کشور ترکیه کمتر می‌کند؛ چرا که این دو کشور با اختلافات سیاسی مواجه شده‌اند و هم اکنون بهترین زمان برای دست گرفتن بازار‌های از دست رفته است.

کارشناس میز تجاری ارمنستان در سازمان توسعه تجارت بیان کرد: حال که ارمنی‌ها میلی به تجارت با کشور ترکیه ندارند، تجار ما باید از این ظرفیت تجاری به خوبی استفاده کنند تا درآمد‌های ارزی کشور در این شرایط که نیاز به ارز داریم، افزایش پیدا کند.گداری ادامه داد: در صورتی که خواهان صادرات کالا به ارمنستان هستیم باید قیمت‌ها را اصلاح و کیفیت کالا‌ها را افزایش دهیم چرا که کشور‌هایی مانند سوئیس، بلغارستان و آلمان صادرکننده کالا به ارمنستان هستند و به عنوان رقبای تجاری ایران محسوب می‌شوند.

او تصریح کرد: به عنوان مثال ترکیه سالانه حجم زیادی پوشاک به این کشور صادر می‌کرد که در این زمینه حرف زیادی برای گفتن نخواهیم داشت چرا که کیفیت پوشاک این کشور بسیار بالا و با قیمت‌های مناسب است.

کارشناس میز تجاری ارمنستان در سازمان توسعه تجارت ابراز کرد: ارمنستان سالانه ۱۲ میلیون دلار پرتقال وارد می‌کند که ۲ میلیون دلار از آن از طریق ایران صورت می‌گیرد که در این زمینه می‌توانیم حجم بیشتری را به دست بگیریم.

گداری گفت: مواد پلیمری، لوازم الکترونیکی و مبلمان خانگی و اداری از جمله کالا‌هایی هستند که هم اکنون ارمنستان به آن‌ها نیاز دارد و می‌توان حجم زیادی کالا با ارزش‌های زیاد به این کشور صادر کرد.

او در پایان تصریح کرد: در صورتی که خواهان دست گرفتن این ظرفیت‌ها هستیم باید هرچه سریعتر اقدام به این مهم کنیم تا دیگر کشور‌ها از آن استفاده نکنند.

انتهای پیام/
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: