کد خبر: ۵۱۶۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲

مدیر تیم تحقیقاتی ساخت واکسن ایرانی کرونا گفت: واکسیناسیون عمومی کرونا بعد از پایان فاز سوم مطالعات انسانی انجام می‌شود.

 به گزارش شفاف، حسن جلیلی مدیر تیم تحقیقاتی ساخت واکسن ایرانی کرونا در گفت و گویی،  اظهار کرد: بسیاری از کسانی که در حال حاضر برای تست انسانی واکسن کرونا اعلام آمادگی کردند همان تیمی هستند که آن را ساخته اند و اعلام آمادگی کردند که در فاز انسانی آن را تزریق کنند.

او با بیان اینکه زمان آغاز واکسیناسیون عمومی بعد از پایان فاز سوم مطالعات انسانی است، گفت: بعد از فاز سوم، وزارت بهداشت باید مجوز استفاده از واکسن ایرانی را به صورت عمومی صادر کند.

جلیلی ادامه داد: دنیا در حال حاضر، با تولید انبوه واکسن کرونا مواجه است همچنین شرکت فایرز که اولین شرکتی بود که مجوز FTA آمریکا را دریافت کرد قول تولید چند صد میلیون دوز واکسن را تا پایان سال جاری میلادی داده بود که به تازگی اعلام کرده است ما می‌توانیم تا پایان سال نصف این میزان را تولید کنیم.

مدیر تیم تحقیقاتی ساخت واکسن ایرانی کرونا با بیان اینکه ما نمی‌توانیم منتظر باشیم تا نتایج تست انسانی مثبت شود، گفت: از مرداد ماه زیرساخت‌های تولید انبوه آن را فراهم کرده ایم و کارخانه تولید واکسن درحال حاضر با تولید محدودی به بهره برداری رسیده است و در حال مجهز کردن تجهیزات است و طی چند ماه آینده توانایی تولید چند میلیون دوز واکسن را خواهیم داشت.

جلیلی گفت: از نظر پزشکی مطالعات حیوانی بر روی میمون شباهت‌های زیادی با مطالعات انسانی دارد همچنین ما در تست حیوانی هیچ گونه عارضه‌ای پیدا نکردیم و بعد از ۲۱ روز مشاهده شد میزان آنتی بادی به اندازه کافی در بدن حیوان بالا رفته و حیوان در مقابل ویروس ایمن شده است.

او اظهار کرد: معلوم نیست واکسن ساخته شده، چند ماه یا چندسال در بدن انسان اثربخشی دارد و جواب این سوال  را نه تنها من، بلکه سایر تولید کنندگان واکسن‌های خارجی نیز نمی‌دانند و باید برای پاسخ گیری زمان صرف شود.

وی افزود: ساخت واکسن همیشه در کل دنیا فرآیند چندساله‌ای داشته است، اما در حال حاضر به دلیل فوریت به چندین ماه تقلیل یافته است.

او ادامه داد: واکسنی که در حال حاضر کد اخلاق گرفته است از ویروس کشته شده ساخته شده است و آنتی ژن ویروس غیرفعال به طور کامل در بدن انسان قرار می‌گیرد و آنتی بادی بدن در مقابل آنتی ژن ترشح می‌شود و بدن به این صورت ایمن خواهد شد.

 

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: