کد خبر: ۵۱۶۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹

طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۸.۹ درصد افزایش یافته است.

                          افزایش ۹۸.۹ درصدی قیمت مسکن در یک سال

به گزارش شفاف، گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۹ بیانگر کاهش متوسط قیمت معاملات نسبت به ماه قبل است. در آذر ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۲۶۹.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

البته متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۸.۹ درصد افزایش یافته است.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۵۷۱ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۰۸.۱ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۸۴ درصد و ۶۶ درصد افزایش نشان میدهند.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ماه مورد گزارش، به ۲.۶ هزار واحد مسکونی محدود شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۲.۸ و ۷۳.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در نه ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به حدود ۷۰.۶ هزار واحد مسکونی رسیدکه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۴۲.۹ درصد افزایش نشان میدهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۲۲.۶ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۴.۲ درصد افزایش نشان میدهد.

همچنین بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در آذرماه سال ۱۳۹۹ نشان دهنده رشد به ترتیب معادل ۲۹.۴ و ۳۲.۴ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد.

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۹» برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: