کد خبر: ۵۱۶۸۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱

وزرای خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس امروز (یکشنبه) نشستی را به صورت مجازی به منظور بررسی اقدامات اتخاذ شده با هدف پایان دادن به بحران قطر برگزار می‌کنند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزرای خارجه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس امروز نشستی را به صورت مجازی قبل از برگزاری اجلاس سالانه کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور بررسی اقدامات اتخاذ شده با هدف پایان دادن به اختلافات دیپلماتیک که ثبات منطقه‌ای را تضعیف می‌کند، برگزار خواهند کرد. بحرین میزبانی این نشست را برعهده دارد.

پیشتر شورای همکاری خلیج‌ فارس اعلام کرده بود، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، دبیرکل این شورا را مکلف به ارسال فراخوان‌ها به رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس جهت مشارکت در چهل و یکمین دور نشست شورای عالی کرد که قرار است در پنجم ژانویه ۲۰۲۱ در ریاض برگزار شود.

پیشتر نواف الاحمد الصباح، امیر کویت از برگزاری مذاکرات ثمربخش به عنوان تلاش‌ها برای تحقق آشتی بین کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد.

کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر پنجم ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند؛ اتهامی که دوحه بارها آن را تکذیب و هدف از این اتهام را تعرض به حاکمیت و استقلال خود عنوان کرده است.

در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ عربستان، امارات، بحرین و مصر با میانجی‌گری دولت کویت، لیست ۱۳ گانه‌ای از درخواست‌های خود را تحویل قطر دادند که با اجرای آن محاصره قطر شکسته می‌شد و بارزترین خواسته آنها بستن پایگاه نظامی ترکیه در این کشور، بستن شبکه الجزیره، قطع تمامی روابط با گروه "اخوان المسلمین"، "داعش"، "القاعده" و "حزب‌الله لبنان" است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: