کد خبر: ۵۱۶۸۷۹
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴

منابع خبری از هدف قرار گرفتن یک کاروان لجستیک وابسته به ائتلاف به رهبری آمریکا در استان بابل در جنوب بغداد خبر دادند.

                          حمله به کاروان نظامی آمریکا در بغداد

به گزارش شفاف، گروه مقاومت اسلامی "قاصم الجبارین" عراق مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

هنوز از میزان تلفات و خسارت‌های احتمالی وارد شده به کاروان نظامی آمریکا گزارشی منتشر نشده است.

منابع عراقی از دستگیری دو تروریست داعشی تحت پیگرد در شرق فلوجه خبر دادند.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری المعلومه، یک منبع امنیتی در حشد شعبی استان الانبار گفت دو تروریست مطرح داعشی در غرب الانبار دستگیر شدند.

وی افزود نیرو‌های امنیتی با نصب کمینی، دو نفر از مطرح‌ترین تروریست‌های داعشی را در الکرمه در شرق شهر فلوجه دستگیر کردند، این دو تروریست از مهمترین تروریست‌های تحت پیگرد نیرو‌های امنیتی بودند.

یک مسئول عراقی از آسیب زیادی که نظامیان آمریکایی و تروریست‌های داعش به آثار باستانی این کشور وارد کردند و قریب به ۸۰ درصد این آثار را نابود کردند، پرده برداشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الصباح، وزارت فرهنگ و گردشگری عراق امروز یکشنبه از نقش آمریکایی‌ها در تخریب آثار باستانی این کشور پرده برداشت.

«ایاد حسن عبد حمزه» مدیر کل اداره حفظ آثار باستانی عراق، گفت: آثار باستانی زیادی در سراسر عراق وجود دارد که بیشتر آن‌ها طی سال‌های گذشته به شدت آسیب دیده‌اند.

وی افزود: هنگام ورود نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۰۳ و اشغال عراق از سوی آنها، زیان‌های زیادی به آثار باستانی وارد شد و حتی نظامیان آمریکایی از برخی مراکز باستانی و تاریخی به عنوان مرکز نظامی استفاده کردند.

این مسئول عراقی به روزنامه الصباح گفت: تروریست‌های داعش هم نقش زیادی در ویرانی و نابودی آثار باستانی عراق داشتند. تکفیری‌ها در هنگام تسلط بر استان نینوا و برخی مناطق دیگر در عراق در سال ۲۰۱۴، بسیاری از آثار باستانی را به یغما بردند و سپس مراکز تاریخی را نابود کردند.

وی از تخریب ۸۰ درصد آثار باستانی و مراکز تاریخی این کشور به دست نظامیان آمریکایی و داعش خبر داد.

گفتنی است که در ۲۶ فوریه ۲۰۱۵ داعش تلاش می‌کند که چهار جوان موصلی را که به اسارت درآورده، وادار به تخریب موزه نینوا کند، اما آن‌ها حاضر به تخریب میراث تاریخی وطن خود نمی‌شوند تا در نهایت جان خود را به همین خاطر از دست می‌دهند و داعشی‌ها آن‌ها را زنده در آتش می‌سوزانند.

در این موزه آثار متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد وجود داشت که داعشی‌ها با تیشه، چکش و با پرت کردن آثار تاریخی از بلندی، آن‌ها را شکسته و ویران می‌کنند. همچنین تندیس نگهبان دروازه نرگال (خدای سرزمین مردگان) یکی از آثار ارزشمندی بود که در این هجوم وحشیانه از بین رفت، قدمت این اثر به قرن هفتم پیش از میلاد می‌رسید.

در جولای ۲۰۱۴، مقبره‌ای در شهر موصل عراق که به حضرت یونس (ع) منسوب است را تخریب کردند، این مقبره در مسجد یونس نبی قرار داشت که اکنون به تلی از خاک تبدیل شده است.

در ۷ مارس ۲۰۱۵ داعش با حمله به شهر باستانی «هترا» بخش زیادی از آن را ویران کرد. هترا در ۲۹۰ کیلومتری شمال شهر بغداد و ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب موصل قرار دارد و متعلق به قرن دوم و سوم پیش از میلاد است. این شهر در دوران باستان در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب پایتخت آشور باستان واقع بوده و قسمتی از تمدن ایران محسوب می‌شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: