کد خبر: ۵۱۶۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰

مقام های امیر نشین دبی پس از یکسال مالی دشوار که شاهد سیر نزولی رشد اقتصادی این شهر توریستی در پی اقدام های مربوط به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بودند، تصمیم به کاهش هزینه های بودجه سال ۲۰۲۱ گرفتند.

                          کسری بودجه دبی در پی شیوع کرونا

به گزارش شفاف، دولت محلی دبی در بیانیه ای اعلام کرد که بودجه سال آینده بالغ بر ۵۷.۱ میلیارد درهم یعنی حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار است، در حالی که بودجه سال جاری ۱۸.۱ دلار در نظر گرفته شده بود.

دولت محلی پیش بینی کرده که کسری بودجه، از زمان کاهش قیمت نفت برای پنجمین سال پیاپی به حدود ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است. امیر نشین دبی سال گذشته کسری بودجه سال ۲۰۲۰ را حدود ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده بود.

اقدام های مربوط به ویروس کرونا، امیرنشین دبی را که تا حد زیادی به دو بخش جهانگردی و خدمات متکی است، وادار به بستن چند ماهه درهای خود کرد و این امر باعث یک رکود اقتصادی در حدود ۱۰.۸ درصد در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ شد.

دبی پیش بینی می کند که میزان کاهش تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۶.۶ درصد شود تا رشد مثبت در سال آیند به حدود چهار درصد برسد.

دولت امارات متحده عربی می گوید که بودجه جدید بیانگر فراهم بودن تمامی راهها برای مقابله با این بحران و بازگرداندن رشد اقتصادی و تقویت سیستم سوپسید و کمک های اجتماعی و خدمات اساسی است.

جهانگردی همواره ستون اصلی اقتصاد این امیر نشین بوده که سال گذشته بیش از ۱۶ میلیون جهانگرد را جذب کرد. پیش از اینکه ویروس کرونا سفرهای جهانی را متوقف سازد، هدف ورود ۲۰ میلیون مسافر به دبی در سال جاری بود.

دبی روی نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ برای تحرک اقتصادی خود که متنوع ترین اقتصاد خلیج فارس را داشت و طی سال های گذشته در پی کاهش قیمت نفت عقبگرد داشت، حساب باز کرده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: