کد خبر: ۵۱۶۹۴۰
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰

بازیکن عراقی سابق باشگاه پرسپولیس درحالی که می توانست حداقل در بازی های اخیر کنار سرخپوشان باشد بعد از فینال آسیا به راحتی از جمع شاگردان یحیی گل محمدی جدا شد.

جدایی مهره تاثیرگذار پرسپولیس و چند سوال مهم از مدیران باشگاه/ دلار بلای جان معرفت بشار

به گزارش شفاف، با وجودی که در مورد چگونگی جدایی بشار رسن از باشگاه پرسپولیسمسئولان این باشگاه بیانیه ای صادر کردند اما همچنان دلایل جدایی این بازیکن عراقی مورد بحث است. بشار رسن در سه سال و نیمی که در جمع قرمزهای پایتخت بود توانست به عنوان یک مهره تاثیرگذار خود را در فوتبال ایران نشان دهد و با عملکرد مثبتش از معدود خریدهای خوب خارجی در ایران تلقی شد.

با توجه به این عملکرد، جدایی او از پرسپولیس با وجود چگونگی وقوع این قطع همکاری از سوی برخی از هواداران و پیشکسوتان سرخپوش چندان مورد نظرات منفی واقع نشد و جالب اینکه حتی برخی از هواداران و پیشکسوتان از او به عنوان بازیکن معرفت یاد کردند که برای پرسپولیس خوش درخشیده و با توجه به پیشنهادهای مالی خوب حقش بوده که قصد جدایی از تیم را داشته باشد. جالب است همه همین افراد برای شجاع خلیل زاده این حق را قائل نشدند.

در اینکه بشار رسن بازیکن خوبی برای سرخپوشان بود شکی نیست و اتفاقا یکی از دلایل مهم ناراحتی یحیی گل محمدی از جدایی این بازیکن عملکرد فنی این عراقی بود اما نکته قابل تامل واکنش باشگاه به این جدایی بود.

باشگاه پرسپولیس بعد از واکنش های یحیی گل محمدی بیانیه ای را منتشر کرد که بیشتر به نظر می رسد برای این بود تا به سرمربی خود بگویند اعتراض هایش را تمام کند. برخی از بندهای این بیانیه به شرح زیر بود:

1) آقای بشار رسن در چهار سال گذشته قراردادهای یکساله با باشگاه منعقد کرده و در تمامی قراردادها، بند جدایی در نیم فصل، جزو شروط او بوده و گنجانده شده است.

2) در پایان فصل گذشته ضمن تسویه کلیه مطالبات مشارالیه، قرارداد جدید یکساله بعد از پایان مسابقات لیگ منعقد و بخش اول آن نیز پرداخت شد.

3) بعد از برگزاری مرحله دوم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در قطر، بشار رسن تقاضای جدایی از تیم، جهت پیوستن به یک باشگاه قطری را ارائه داد.

4) ایشان و مدیربرنامه‌های‌شان ضمن ارائه درخواست کتبی و شفاهی با انتشار پست ویدیویی در اینستاگرام، خواسته خود را به اطلاع عموم رساندند.

5) در زمان مراجعت ایشان به کشور چند روز از شرکت در تمرینات خودداری کرد و تمرینات بدون حضور ایشان برگزار گردید که مکررا اظهار داشتند به هر شکل، قصد جدایی دارند و زندگی خود و خانواده‌شان در آینده را در گرو چنین تصمیمی دانستند.

6) بشار رسن جهت شرکت در سالگرد مراسم مادر مرحومه‌شان، مجددا به کشور عراق مراجعت و اعلام کردند قصد بازگشت نداشته و حتی حاضرند جرائم و محرومیت‌های مرتبط را بپذیرند اما به باشگاه دیگری منتقل شوند.

7) با این حال، باشگاه تاکید بر بازگشت این بازیکن داشت و با مراجعت ایشان، دور دوم مذاکرات توسط هیات مدیره با وی انجام شد که این بازیکن بر خواسته قبلی خود تاکید و اصرار ورزید.

8) از آنجایی که اجبار در حفظ بازیکن قطعا به افت شدید کیفی وی منجر شده و حتی‌الامکان خودداری از همراهی تیم را به دنبال خواهد داشت و در این صورت موضوع باید در فیفا طرح دعوی گردیده تا به صدور رای منجر شود که در این شرایط، باشگاه از وجود بازیکن محروم بوده و با دریافت رای فیفا هم فقط احتمالا عایدی مالی برای باشگاه به دنبال داشت، لذا مقرر گردید منافع طرفین با اولویت باشگاه مدنظر قرار گیرد.

9) در توافق صورت گرفته مقرر شد: الف: یکصد و بیست هزار دلار پرداختی باشگاه عودت گردد. ب: باشگاه هیچگونه پرداختی بابت قرارداد به ایشان نداشته باشد. ج) بازیکن تا فینال لیگ قهرمانان آسیا به صورت تمام و کمال در خدمت تیم باشد. د) در زمان جدایی مبلغ یکصد و بیست هزار دلار به باشگاه پرداخت شود.

10) عایدی باشگاه با توجه به عودت مبلغ پرداختی، دریافتی باشگاه و عدم پرداختی باشگاه تا نیم فصل طبق قرارداد فی‌مابین مجموعا 380 هزار دلار خواهد بود.

11) جای تاسف است کسانی دست به قلم می برند یا سخن گفتند و از الفاظ تمسخرآمیز در این رابطه استفاده می کنند که هیچگونه آگاهی از مسائل باشگاه نداشته و صرفا با رویاپردازی قصد تخریب باشگاه را دنبال می کنند تا به اهداف مغرضانه و سوءنیت های پشت پرده خود برسند.

12) باشگاه پرسپولیس هیچگاه وابسته و متکی به بازیکن خاصی نبوده و نیست و در فصل جاری، نفرات جذب شده در نقل و انتقالات، در بازی های لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات شروع فصل ارزش‌های خود را به خوبی به نمایش گذاشته‌اند و جدایی یک بازیکن تاثیری نداشته و ندارد. ضمن اینکه در جذب نفرات امسال، 9 عضو جدید به باشگاه اضافه شده‌اند و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

بیانیه باشگاه پرسپولیس کاملا جای نقد و سوال دارد. مسئولان باشگاه پرسپولیس به این اشاره کرده اند که بشار رسن با پیشنهاد تیم قطری روبرو شده بود و اصرار بر حفظ او منجر به افت کیفی این بازیکن می شد.

واقعا جای تعجب دارد که چطور ممکن است در عالم حرفه ای بودن یک بازیکن بتواند قید قرارداد خود را این چنین بزند و با حربه افت کیفی و روحی و تحت تاثیر قراردادن تماشاگران تیم، جدایی قریب الوقوعش را توجیه کند؟ آیا بشار رسن از مسی در بارسلونا بزرگتر و تاثیرگذارتر است که نتوانست باشگاه بارسا را برای جدایی راضی کند و با وجود همه مشکلاتی که داشت در این تیم ماندنی شد و به کارش ادامه داد؟

ضمن اینکه بشار رسن در بند جدایی خود متعهد بوده 250 هزار دلار به باشگاه پرسپولیس بدهد اگر مسئولان این باشگاه با جدایی او بعد از فینال آسیا موافقت نمی کردند و اسیر حربه های این بازیکن نمی شدند، این بازیکن در نیم فصل چه پیشنهادی می توانست داشته باشد که پرداخت 250 هزار دلار به پرسپولیس را هم تقبل کند؟ تیم های اروپایی که قاعدتا چنین هزینه هایی را نمی کنند. زمان نقل و انتقالات لیگ قطر هم با لیگ یاران یکسان نیست. درواقع زمان آغاز نقل و انتقالات زمستانی در ایران مصداف است با پایان نقل و انتقالات در قطر.

بشار رسن در همان مرحله دوم گروهی لیگ قهرمانان با پیشنهادات اغوا کننده تیم های الریان و قطر روبرو شده بود از همان زمان قید پرسپولیس را زد و با حربه های کاملانخ نما مدیران تیمش را تحت فشار گذاشت تا زیر بار تعهدی بروند که آسیب فنی اش برای کادرفنی خواهد بود. درست است که هیچ تیمی نباید وابسته به یک بازیکن باشد و باشگاه پرسپولیس به کنایه این مطلب را در بیانیه خود تاکید کرده اما ظاهرا مسئولان این باشگاه فراموش کرده اند که در پست رسن بازیکنی در نقل و انتقالات جذب نکرده اند و در ثانی جذب بازیکن خارجی فعلا ممنوع است و چگونه باشگاه قرار است در نیم فصل این کمبود مهره را جبران کند؟ آیا عقل سلیم نمی گفت باید بازیکن خوب خارجی خودت را حفط کنی تا در نیم فصل دچار مشکل نشوی؟ باشگاه پرسپولیس معتقد است که تیمش کمبود مهره ندارد اما چگونه است که سرمربی تیمش از این موضوع کلافه است؟

این باشگاه مدعی است که در این جدایی سود مالی کرده است و قرار نیست همه پولش را به این بازیکن بدهند اما مثل این می ماند که باشگاهی مدعی شود یک ستاره فوتبال را جذب نکرده و بابت آن سود برده اند که هزینه ای نداده اند.

مسئله دیگر این است که بشار رسن بعد از فینال لیگ قهرمانان که 29 آذر به پایان رسید رسما جدایی خود را اعلام کرد این درحالیست که پنجره نقل و انتقالاتی لیگ قطر تازه از 12 دی آغاز و تا 12 بهمن ادامه دارد. یعنی این بازیکن که برخی از پیشکسوتان از او به عنوان بازیکن معرفت یاد کردند می توانست در بازی های اخیر سرخپوشان را همراهی کند اما او زودتر از موعد مقرر تصمیم به این جدایی گرفت و جالب است که هنوز هم تیم نهایی او مشخص نیست.

پیش از این گفته می شد حضور او در باشگاه قطر قطعی است اما اخباری که از این تیم می رسد گواه این است که این باشگاه دارای 4 لژیونری است که این فصل برای قطر خوب بازی کرده اند و آنها برای جذب بشار رسن باید قید یکی را بزند اما صحبت هایی هم مطرح شده که بشار ممکن است راهی الدحیل شود. تیمی که در جذب لژیونر فصل موفقی نداشته و شاید حضور بازیکن سابق پرسپولیس در این تیم محتمل تر باشد.

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: