کد خبر: ۵۱۶۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

رئیسی گفت: ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است به همین دلیل باید مرز‌ها را بسیار قوی کنترل کنیم.

به گزارش شفاف: علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در همایش بررسی آخرین وضعیت طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور (طرح سردار شهید سلیمانی) که با حضور وزیر بهداشت و حضور مجازی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و فرمانده‌هان سپاه برگزار شد، ضمن تشکر از استانداران و فرماندهان سپاه پاسداران برای همکاری با وزارت بهداشت جهت کنترل شیوع کرونا در کشور با تاکید براینکه باید بدانیم اکنون در میدان جنگ حضور داریم، اظهار کرد: با نگاه به الگوی بیماری در دنیا و کشور متوجه خواهیم شد که فراز و فرود‌های ویروس برای ما درس‌های مختلفی دارد.

وی با بیان اینکه ما در اردیبهشت ماه به یک آرامش نسبی در کنترل بیماری رسیدیم، اما بلافاصله با موج سهمگین ویروس مواجه شدیم که تلفات بسیاری به همراه داشت، گفت: براساس برآورد بدست آمده اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیت‌ها اجرا نمی‌شد، شاهد ۵۰ هزار بستری بیشتر و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتر بودیم.

غفلت کنیم کرونا در بهمن ماه خیز بر می‌دارد

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به این موضوع که اگر کوچکترین غفلتی در خصوص رعایت  دستورالعمل‌ها داشته باشیم پیک بعدی بیماری بهمن ماه خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه خواهد داشت، مطرح کرد: رفتار ویروس قابل پیش بینی نیست و اکنون جهش فوق العاده‌ای پیدا کرده است.

رئیسی با اشاره به اینکه میلیون‌ها نفر در آستانه سال نو میلادی در انگلیس درگیر ویروس جدید شده اند، گفت: ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است به همین جهت همواره باید آماده بوده و باید مرز‌ها را بسیار قوی کنترل کنیم و برنامه ریزی‌های لازم را برای زمانی که قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرد، داشته باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کووید ۱۹ تقریبا در حال از بین رفتن است و ویروس انگلیسی در حال جایگزین شدن است. از ۳۰ شهریور این ویروس در انگلستان شیوع پیدا کرد، اما متاسفانه به درستی اطلاع رسانی نشد و در هفته سوم آذر ماه که تعداد مبتلایان به هزار و ۱۰۸ مورد رسید اطلاع رسانی شد؛ در نیجریه و آفریقای جنوبی هم موتاسیون جدید اتفاق افتاده است، اما این حجم از موتاسیون در ویروسی که آر ان‌ای بوده، بسیار عجیب و نشان دهنده این است که ویروس قابل پیش بینی نیست.

اقدامات لازم در صورت ورود کرونای انگلیسی به کشور

وی تصریح کرد: در صورت بروز ویروس جدید باید مجموعه اقداماتی را که اکنون در طرح شهید سلیمانی در حال اجرا است ادامه دهیم. بیماریابی زودرس، ایزوله و رصد اطرافیان بیمار سه کار اصلی هستند که هرگز نباید فراموش شوند.

رئیسی با تاکید برای اینکه ما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم، یادآور شد: در ارتباط با تعداد تست هیچ کمبودی نداریم؛ تاکنون حدود ۸۰۰ هزار تست توزیع شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تست هم داریم که در صورت نیاز دانشگاه‌ها توزیع خواهیم کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت به ویژگی‌های طرح شهید سلیمانی نسبت به دیگر طرح‌هایی که در دنیا و کشور در حال اجرا هستند اشاره و عنوان کرد: ما در این طرح به سمت بیمار یابی فعال حرکت کرده ایم. از آنجایی که با توجه به گستردگی و پراکندگی کشور امکان رصد سراسری وجود ندارد طرح را محله محور اجرا کردیم.

وی بیان داد: در این طرح جمعیت ۱۲ تا ۲۵ هزار نفر درنظر گرفته شد به این معنا که مبتلایان در منطقه ۲۵ هزار نفری رصد و وضعیت بیماری آن‌ها پیگیری می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: