کد خبر: ۵۱۶۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳

رؤسای جمهور روسیه و چین روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی درباره تقویت همکاری میان دو طرف در زمینه‌های علمی و نوآوری تاکید کردند.

                          گفت‌وگوی تلفنی سران روسیه و چین

به گزارش شفاف، کاخ کرملین روسیه روز دوشنبه خبر داد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور گفت‌وگوی تلفنی با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین داشته است.

سران روسیه و چین در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبریک سال نوی میلادی، درباره روابط راهبردی میان دو کشور طی سال گذشته صحبت کردند.

تلاش‌های مشترک در زمینه مقابله با ویروس کرونا و اهمیت همکاری و توسعه تولید واکسن کرونا از جمله دیگر محور‌های گفتگو بوده است.

رؤسای جمهور چین و روسیه درباره اهمیت توسعه همکاری فنی و علمی و نوآورانه در سال پیش رو تاکید کردند.

دو طرف همچنین آمادگی خود برای تشدید همکاری در زمینه حفظ صلح و ثبات در عرصه جهانی و منطقه‌ای را ابراز داشتند.

پوتین و جین پینگ تاکید کردند که تماس و ارتباطات میان دو طرف همچنان باقی بماند.

رئیس جمهور روسیه طی روز‌های اخیر بر توسعه علم و فناوری در این کشور بسیار تاکید دارد و به همین دلیل وی سال ۲۰۲۱ را سال «علم و فناوری» نامگذاری کرده است.

بر اساس فرمان پوتین، این نامگذاری با هدف پیشبرد توسعه علمی و فناوری بیشتر در فدراسیون روسیه انجام شده است.

رئیس جمهور روسیه دولت خود را موظف کرد تا یک کمیته سازمانی برای سال علم و فناوری ایجاد کرده و «دیمیتری چرنیشنکو» معاون نخست وزیر و «آندری فورسنکو» معاون ریاست جمهوری را در راس این کمیته قرار داد.

‌در دستور پوتین آمده است: «دولت روسیه باید طرحی را تهیه و به تایید برساند که بر اساس آن رویداد‌های اصلی در چارچوب سال علم و فناوری مشخص شده باشد.»

پوتین تصمیم خود برای نامگذاری سال ۲۰۲۱ به عنوان سال علم و فناوری را در جریان حضور روز پنجشنبه خود در نشستی در دانشگاه دولتی مسکو اعلام کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: