کد خبر: ۵۱۷۰۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
مسجدی:

پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی لزوما نظامی نیست
یه گزارش شفاف، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور در برنامه «سیاسی الابعاد» هر گونه ارتباط ایران با حملات اخیر به سفارت آمریکا در عراق را رد کرد.

وی با اشاره به آتش سوزی کنسولگری ایران در روز‌های اعتراضات عراق گفت که کنسولگری‌ها در داخل کشور‌ها باید از محافظت برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: همکاری‌های دوجانبه در روز‌های سردار سلیمانی در رابطه با موضوع جنگ با داعش بود، اما همکاری‌های امروز ایران و عراق مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را شامل می‌شود، ما در امور عراق دخالت نمی‌کنیم و سیاست‌های خود را به این کشور تحمیل نمی‌کنیم.

مسجدی تاکید کرد: ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس یک جنایت تاریخی است و پاسخ به این جنایت به طور مستقیم پایگاه آمریکایی را هدف قرار داد و مسئولیت حمله ایران به پایگاه آمریکا در عراق بر عهده واشنگتن است. ما عراق را میدانی برای تسویه حساب قرار ندادیم و تنش میان ایران و آمریکا بعد پاسخ ما به ترور سردار سلیمانی متوقف شد.

سفیر کشورمان در بغداد خاطرنشان کرد: نمی‌خواهیم که عراق به میدانی برای درگیری با آمریکا تبدیل شود و ایران به هیچ وجه در بمباران سفارت آمریکا دست ندارد. ما نمی‌دانیم که چه کسی این حملات را انجام می‌دهد و به هیچ وجه چنین اقدامی را نمی‌پذیریم و از هیچ طرفی برای انجام چنین کاری حمایت نمی‌کنیم.

وی گفت: انتقام ترور سردار سلیمانی لزوما نظامی نیست و اخراج نیرو‌های آمریکایی از منطقه به مثابه انتقام خون سردار سلیمانی است. مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیرو‌های آمریکایی یک تصمیم ملی و شجاعانه است و عراق در حادثه ترور سردار سلیمانی مقصر نیست.

مسجدی تاکید کرد: سردار قاآنی مسئول پرونده عراق در ایران است و او در رابطه با مساله حمله به سفارت آمریکا میانجیگری نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: آتش سوزی کنسولگری ایران در عراق در ایام تظاهرات امری اسف بار است، زیرا کنسولگری‌ها خدمات ارائه می‌دهند و باید از حفاظت خاصی برخوردار شوند.

ایرج مسجدی تاکید کرد: ایران تمایل دارد که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا به برجام بازگردد و این منعکس کننده مرحله بازگشت اعتماد میان دو کشور است و سیاست‌های دولت قبلی هیچ چیزی برای آمریکا محقق نکرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: