کد خبر: ۵۱۷۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶

خبرگزاری دولتی آناتولی گزارش کرد، دادگاهی در ترکیه امروز چهارشنبه ۹۲ تن از جمله مقامات بلندمرتبه سابق ارتش این کشور را بابت نقش آن‌ها در تلاش برای کودتا در سال ۲۰۱۶، به حبس ابد محکوم کرده است.

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، بیش از ۲۵۰ نفر در تلاش برای سرنگونی دولت ترکیه در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، زمانی که سربازان سرکش فرماندهی هواپیماهای جنگی، هلیکوپتر و تانک‌ها را به عهده گرفته و به دنبال تحت کنترل درآوردن نهادهای مهم دولتی بودند، کشته شدند.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرد، احکام حبس ابد بدون آزادی مشروط، برای ۱۲ تن از جمله رؤسای واحدهای نیروهای زمینی صادر شده است.

ماه گذشته، دادگاهی در ترکیه مجازات‌های جداگانه حبس برای رهبران تلاش برای کودتا، که هواداران فتح‌الله گولن، واعظ مسلمان مستقر در آمریکا را مقصر آن دانسته بود، در نظر گرفت. گولن داشتن هرگونه نقشی در این کودتا را انکار کرده است.

آناتولی به نقل از "سلیمان سویلو"، وزیر کشور ترکیه نوشت حدود ۲۹۲ هزار نفر از سال ۲۰۱۶ به خاطر ارتباط ادعایی با گولن دستگیر شده‌اند که نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر آن‌ها تا زمان محاکمه در زندان به سر می‌برند.

بعد از کودتای ادعایی ترکیه، حدود ۱۵۰ هزار کارمند دولت اخراج یا تعلیق شدند. دادگاه‌ها بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ مجازات زندان صادر کرده‌اند و وزارت دفاع ترکیه گفته است ۲۰ هزار و ۸۳۳ نفر از ارتش اخراج شده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: