کد خبر: ۵۱۷۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در نشست بررسی بوی نامطبوع تهران گفت: ارتباط بین نقاط انفصال فاضلاب شهری با بوی نامطبوع پاینخت به عنوان یکی از سناریوها همواره مطرح است بنابراین نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر با همکاری سازمان‌های متولی است.

به گزارش شفاف، شینا انصاری در نشست تخصصی بررسی سناریوهای محتمل بوی نامطبوع شهر تهران - که با حضور نمایندگان شرکت آب و فاضلاب تهران، دبیر کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگان معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران برگزار شد - با اشاره به پارامترهای تشدیدکننده انتشار بوی نامطبوع شهر تهران مانند رطوبت هوا، وارونگی دما و آلودگی هوا به‌ویژه در فصل پاییز و زمستان گفت: بحث بو پیچیدگی‌های زیادی دارد و به سادگی قابل اندازه گیری نیست. در سطح دنیا نیز آلودگی بو یک موضوع نسبتا جدید است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه کرد: در سال گذشته دستگاه‌هایی از سوی سازمان مدیریت بحران خریداری و در چند منطقه منتخب از جمله منطقه ۷ میزان بو اندازه گیری شد که نشان داد میزان گوگرد در زمان انتشار بوی نامطبوع بالا بوده اما همچنان منبع و کانون این آلودگی مبهم مانده است.

وی افزود: با وجود اینکه دستگاه‌های پایش کیفیت هوا نیز نشان از بالا بودن میزان دی اکسید گوگرد در زمان استشمام بوی نامطبوع می دهد اما برخی از اساتید دانشگاهی که در این پروژه همکاری دارند، هنوز به قطعیت درباره ارتباط بین میزان ترکیبات گوگردی با بوی نامطبوع تهران نرسیده‌اند.

انصاری با بیان اینکه در حال حاضر اندازه‌گیری میزان بو و شناسایی منابع آن در سطح دنیا به‌صورت آزمایشگاهی و از طریق پمپ‌های نمونه‌برداری انجام می‌شود، گفت: این روش زمان‌بر و نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری است که در این راستا اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار اقدام به ایجاد کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاهی و متخصصان این حوزه کرده است تا بتوان در کمترین زمان ممکن به نتیجه‌ای قطعی و مشخص رسید.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه اظهار کرد: ارتباط بین نقاط انفصال فاضلاب شهری با بوی نامطبوع تهران به عنوان یکی از سناریوها همواره مطرح است بنابراین این مساله نیز نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر با همکاری سازمان‌های متولی است.

وی تاکید کرد: در سطح شهر برخی کانون‌های مولد بو وجود دارد که در زمان اینورژن یا وارونگی دما، شدت بوی آن‌ها بیشتر و استشمام می‌شود. این کانون‌ها نیز باید شناسایی و با هم اندیشی سایر سازمان‌ها راهکارهای موضعی برای آن‌ها ارائه شود.

انصاری در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری تهران علاوه بر در اختیار داشتن سامانه ۱۳۷، اقدام به تشکیل کارگروه‌های تخصصی کارشناسی در سطح مناطق ۲۲گانه و تهیه کاربرگ آنالیز شناسایی بوی نامطبوع جهت استفاده آن‌ها به منظور بررسی کانون اصلی بوی نامطبوع شهر تهران کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در این نشست ضمن ارائه گزارش‌های حاصل از بررسی‌های کارشناسی و تخصصی توسط هر یک از سازمان‌های حاضر، مقرر شد جلسات کارگروه به‌صورت مداوم تا حل این موضوع با حضور بخش‌های ذیربط برگزار شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: