کد خبر: ۵۱۷۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴

یک رسانه عبری اسنادی را فاش کرد که نشان می‌دهد رئیس جمهوری منتخب آمریکا همواره حامی رژیم صهیونیستی بوده و به طبع از موضع این رژیم در مخالفت با فروش هواپیمای "آواکس" به عربستان در سال ۱۹۸۶ حمایت کرده است.

اسنادی که حاکی از حمایت قاطع بایدن از اسرائیل است
به گزارش شفاف، روزنامه عبری زبان هاآرتص اسناد محرمانه‌ای را فاش کرد که شامل گزارشی از نشست‌ها و دیدارهای جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با مقامات سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن در سال ۱۹۸۶ است.

طبق این گزارش، این دیدارها زمانی انجام شده که بایدن برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۸ آماده می‌شد.

هاآرتص در این باره نوشت که این اسناد را از آرشیو اسناد دولت رژیم صهیونیستی به دست آورده است و درباره دیدار جو بایدن با "مئیر روزین"، سفیر وقت رژیم صهیونیستی در واشنگتن و "یوسف لامدان"، کارمند وقت این سفارتخانه است.

این اسناد نشان می‌دهند که بایدن همیشه و زمانی که اقدامات رژیم صهیونیستی در دهه ۱۹۸۰ در کنگره مطرح می‌شد، از مواضع این رژیم حمایت می‌کرد. این حمایت حتی شامل مخالفت با فروش هواپیماهای آواکس به عربستان سعودی می‌شود و بایدن به دلیل مخالفت رژیم صهیونیستی با این معامله با فروش این هواپیماها به ریاض مخالفت کرده است.

طبق این گزارش، بایدن در دیدار مذکور گفته است: "عربستان چیزی بیش از یک گروه متشکل از ۵۰۰ شاهزاده و خانواده‌هایشان نیست و در سال ۱۹۸۲ و زمانی که آمریکا تصمیم گرفت که به دنبال اجماع استراتژیک در خلیج (فارس) باشد، اشتباه بزرگی در زمینه سیاست خارجه آمریکا صورت گرفت."

بایدن همچنین در این دیدار با اشاره به فروش جنگنده‌های آمریکا به عربستان گفته بود: نتیجه این اشتباه انتقال مرکز ثقل از دوست واقعی آمریکا یعنی اسرائیل، به دیگران (عربستان) بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: