کد خبر: ۵۱۷۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
صدور کیفرخواست کمتر از یک ماه دیگر

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به ارسال پیش نویس نهایی گزارش سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی به کشور‌های ذیربط و اینکه دو ماه فرصت دارند نظرات و سؤالات خود را برای تیم بررسی سانحه ارسال کنند، گفت: کمتر از یک ماه دیگر کیفرخواست پرونده افرادی که در این سانحه قصور داشته‌اند نیز صادر می‌شود.

                          ارسال پیش‌نویس نهایی گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی

به گزارش شفاف، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در حاشیه بازدید از خبرگزاری فارس و در گفتگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با هواپیمای اوکراینی و اینکه آیا پیش نویس نهایی گزارش سانحه سقوط هواپیما به کشور‌های ذیربط ارسال شد؟ ضمن عرض تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار، اظهار داشت: طبق آخرین اطلاعات دیروز سازمان هواپیمایی کشوری ایران پیش نویس نهایی گزارش سانحه هواپیمای اوکراینی را تکمیل و برای اطلاع کشور‌های ذیربط ارسال کرده است.

وی افزود: براساس مقررات بین‌المللی، این کشور‌ها دو ماه وقت دارند که نظرات و سؤالات خود را برای تیم بررسی سانحه به منظور درج در گزارش و پاسخ احتمالی آن ارسال کنند. پس از آن، گزارش برای همه کشور‌های جهان قابل انتشار خواهد بود.

* پرداخت ۱۵۰ هزار دلار به وراث و خانواده جانباختگان بدون توجه به ملیت، تابعیت و جنیست آن‌ها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پرداخت غرامت به خانواده‌های جانباختگان این سانحه نیز خاطرنشان کرد: امروز نیز هیأت دولت تصویب کرد که در ازای هر جانباخته ۱۵۰ هزار دلار به وراث و خانواده‌های آن‌ها پرداخت شود. این مبلغ به همه وراث جانباختگان بدون توجه به ملیت، تابعیت، جنسیت و مانند این‌ها پرداخت می‌شود و همه جانباختگان مساوی در نظر گرفته شده‌اند.

* صدور کیفرخواست افرادی که قصور داشته‌اند تا یک ماه دیگر

خطیب زاده همچنین گفت: براساس اطلاعات دریافت شده، رسیدگی کیفری به پرونده افرادی که در ایجاد این سانحه قصور داشته‌اند نیز پایان یافته است و کمتر از یک ماه دیگر کیفرخواست این افراد صادر خواهد شد.

وی در پایان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ سرعت در رسیدگی به همه ابعاد این سانحه هوایی در مقایسه با سوانح مشابه در جهان، با فاصله زیاد یک رکورد بی‌سابقه‌ای بر جای گذاشته است.

سعید خطیب زاده روز دوشنبه هشتم دی ماه نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفته بود: سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نهاد مسئول به مسئولیت خود عمل و گزارش را آماده کرده و گزارش هفته گذشته به صورت ویدئو آنلاین در اختیار اوکراین و دیگر طرف‌ها قرار گرفته است. گزارش فنی کامل شده است و ضمن اینکه در ویدئو کنفرانس بخش‌های مختلف آن خوانده شد، امروز یا فردا به صورت رسمی با ترجمه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

گفتنی است، ۱۸ دی ماه سال گذشته (۱۳۹۸) بود که یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین بر اثر خطای انسانی و شلیک موشک بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن شامل اتباع ایرانی، کانادایی، افغانستانی، سوئدی، انگلیسی و کادر پرواز اوکراینی جان باختند. بنا بر اعلام دولت کانادا، ۶۳ نفر از مسافران این هواپیما تابعیت کانادایی داشته‌اند. در این هواپیما ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار انگلیسی نیز حضور داشته‌اند. جمهوری اسلامی ایران پس از وقوع این حادثه آمادگی خود را برای پرداخت غرامت اعلام کرد. صبح ۲۱ دی ماه، ستادکل نیرو‌های مسلح اعلام کرد که بلافاصله مقصر این حادثه را به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح معرفی می‌کند تا با خطای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: