کد خبر: ۵۱۷۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد شکایت عده‌ای از جمهوری‌خواهان از معاون رئیس جمهور، دارای تناقضات حقوقی بوده و در آن از فرد اشتباه شکایت شده است.

                          وزارت دادگستری آمریکا شکایت از مایک پنس را رد کرد

به گزارش شفاف، وزارت دادگستری آمریکا به شکایت عده‌ای از جمهوری‌خواهان علیه «مایک پنس» معاون رئیس جمهور این کشور واکنش نشان داد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌اِن بی‌سی»، وزارت دادگستری آمریکا شکایت تنظیم شده را دارای تناقضات حقوقی توصیف و اعلام کرد در آن از فرد اشتباهی شکایت شده است.

از سوی دیگر شماری از مقامات ارشد این وزارتخانه، خواستار رد فوری این شکایت‌نامه شدند که طبق آن مایک پنس می‌تواند این قدرت را داشته باشد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را تغییر دهد.

«لوییس گومرت» نماینده جمهوری‌خواه تگزاس در کنگره آمریکا و یازده هم حزبی او در ایالت آریزونا این شکایت را به «جرمی کرنودل» قاضی منسوب رئیس جمهور آمریکا در یکی از حوزه‌های قضایی تگزاس تحویل داده‌اند.

شکایت انجام شده از مایک پنس به جلسه روز ششم ژانویه (۱۷ دی ماه) کنگره آمریکا مربوط می‌شود که قرار است پنس به عنوان رئیس سنا اداره آن را برعهده داشته باشد و در آن آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) درباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا شمارش شود.

این جمهوری‌خواهان در شکایت خود از قاضی فدرال خواستند که اعلام کند، نقش معاون رئیس‌جمهور آمریکا در جلسه ششم ژانویه شمارش آرا در کنگره، نقشی تشریفاتی نیست و او می‌تواند درباره اینکه آرای الکترال کدام ایالت‌ها شمارش و تایید شود، تصمیم گیری کند.

آن‌ها همچنین مدعی شده‌اند که قانون مصوب ۱۸۸۷ فدرال آمریکا که به «قانون شمارش الکترال» موسوم است، با متمم دوازدهم قانون اساسی آمریکا منافات دارد. این متمم درباره مدت تصدی منصب توسط رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور و اختیارات آن‌ها است.

این حامیان جمهوری‌خواه تگزاس در شکوائیه خود علیه مایک پنس از قاضی فدرال خواستند که اعلام کند، قانون شمارش الکترال مغایر با قانون اساسی آمریکا است.

«ادوارد فولی» استاد حقوق در دانشگاه ایالتی اوهایو در این باره به هیل گفته است: «این ایده که معاون رئیس‌جمهور اختیار برای تعیین اینکه کدام آرای الکترال شمارش شود با فهم درست از قانون اساسی منافات دارد».

پیش از این مجمع گزینندگان آمریکا در سراسر آمریکا جلسات رای گیری خود درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برگزار کرد و قرار است شمارش این آرا در کنگره نهایی شود.

ترامپ اخیراً به اطرافیانش گفته که مایک پنس به اندازه کافی به او برای رسیدن به اهدافش جهت برگرداندن نتیجه انتخابات کمک نمی‌کند. او در روز‌های اخیر روی نقش سنتی‌ای متمرکز شده که مایک پنس قرار است روز ۶ ژانویه در راستای تأیید نتیجه رأی‌گیری الکترال انجام دهد. مایک پنس، رئیس سنا است و روال تأیید آرای الکترال زیر نظر او انجام می‌شود.

منابع آگاه می‌گویند ترامپ در روز‌های اخیر مسئله را با مایک پنس مطرح کرده و از شنیدن اینکه پنس نمی‌تواند نتیجه انتخابات را در جلسه ۶ نوامبر تغییر بدهد متحیر شده است.

پنس و مقام‌های کاخ سفید تلاش کرده‌اند به ترامپ بفهمانند که ریاست او بر آن جلسه جنبه تشریفاتی دارد و او نمی‌تواند به صورت یکنفره نتیجه آرای الکترال را رد کند.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد. جو بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در این انتخابات پیروز شد. ترامپ ۲۳۲ رأی الکترال به دست آورد، اما او تاکنون از پذیرفتن شکست در انتخابات امتناع ورزیده و بار‌ها تأکید کرده است که بایدن با تقلب این انتخابات را برده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: