کد خبر: ۵۱۷۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه از تحریم یک بانک کوبایی به بهانه خدمات دهی به ارتش کوبا خبر داد.

                          آمریکا یک بانک کوبایی را تحریم کرد

به گزارش شفاف، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که واشنگتن بانک " Financiero International " کوبا را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: «امروز وزارت خارجه اضافه شدن بانک " Financiero International " کوبا به لیست نهاد‌های محدوده شده کوبا را اعلام می‌کند. این بانک تحت کنترل ارتش کوبا بوده و به طور مستقیم از تراکنش‌های مالی مردم کوبا بهره می‌برد.»

بر اساس ادعای پامپئو، ارتش کوبا با استفاده از این بانک برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کرده است.

این تحریم در حالی اعمال می‌شود که روز پنجشنبه «نیویورک تایمز» نوشت، مقام‌های وزارت خارجه آمریکا طرحی را تهیه کردند که بر اساس آن کوبا به عنوان یک کشور حامی تروریسم شناخته شود.

این رسانه آمریکایی در انتقاد از اقدام احتمالی این وزارتخانه در قرار دادن کوبا در فهرست «کشور‌های حامی تروریسم» نوشت: «این اقدام دقیقه نودی سیاست خارجی (دولت ترامپ) طرح‌های دولت آینده بایدن به منظور کاستن از فشار تشدید شده آمریکا علیه هاوانا را پیچیده خواهد کرد».

در واکنش به این تلاش آمریکا، «میگل دیاز کانل برمودز» رئیس جمهور کوبا تلاش آمریکا برای قرار گرفتن نام این کشور در لیست کشور‌های حامی تروریست را محکوم کرد.

دیاز کانل در پیامی توییتری نوشت: «حرکت یک‌جانبه، نامعقول، ریاکارانه و ناعادلانه دولت آمریکا در راستای قرار دادن کوبا در لیست کشور‌های حامی تروریست را محکوم می‌کنیم».

رئیس جمهور کوبا در ادامه نوشت: «این دولت (آمریکا) است که گروه‌های تروریستی که علیه کوبا فعالیت می‌کنند تحت حمایت قرار می‌دهد».

بعد از توافق بین آمریکا و کوبا در دولت اوباما و تعهد هاوانا به انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی در کوبا، واشنگتن تحریم‌های اقتصادی، محدودیت‌های رفت و آمد و تجارت بین دو کشور را رفع کرد و سفارت آمریکا در کوبا را بعد از چند دهه تعطیلی، بازگشایی کرد و باراک اوباما در سال ۲۰۱۶ به کوبا رفت.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور، دولت آمریکا مواضع تندی علیه کوبا اتخاذ کرد و بار دیگر به تشدید فشار‌های سیاسی، اقتصادی و تهدید نظامی علیه کوبا روی آورد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: