کد خبر: ۵۱۷۲۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷

نیروهای امنیتی پاکستان امروز شنبه یک رهبر شبه‌نظامی را که پشت حملات خونین ۲۰۰۸ بمبئی در هند قرار داشت، دستگیر کردند.

به گزارش شفاف به نقل از آسوشیتدپرس، "شکیل احمد"، یک مقام پلیس ضدتروریسم پاکستان گفت " ذاکر رحمن لخوی"، به اتهامات تأمین مالی تروریسم در شهر شرقی لاهور بازداشت شده است.

ادعا می‌شود لخوی یکی از رهبران گروه "لشکر طیبه" است که حملات بمبئی در سال ۲۰۰۸ را که ۱۶۶ کشته برجا گذاشت، سازمان‌دهی کرد. لخوی چند روز بعد از حملات بمبئی دستگیر شد اما در سال ۲۰۱۵ توسط دادگاه‌های پاکستانی آزاد شد.

مقامات پاکستانی ادعا می‌کنند که لخوی یک داروخانه در لاهور را به عنوان جبهه‌ای برای تأمین مالی فعالیت‌های نظامی، اداره می‌کرده است.

لخوی، چهره شاخصی در خیریه "جماعت‌الدعوه" حافظ سعید بود که تصور می‌شود جبهه‌ای برای لشکر طیبه باشد.

سعید که از طرف وزارت دادگستری آمریکا به عنوان تروریست تعیین شده و پاداش ۱۰ میلیون دلاری برای سر او تعیین شده است، در حال حاضر بعد از محاکمه در چند پرونده طی ماه‌های اخیر، مشغول گذراندن چندین مجازات حبس در پاکستان است. دولت پاکستان، شبکه گسترده مساجد، مدارس، سمینارها، خیریه‌ها و دیگر دارایی‌های او در این کشور را مصادره کرده است.

روابط بین پاکستان و هند بعد از حمله به قطب مالی هند در سال ۲۰۰۸، دچار تنش شد. این دو قدرت رقیب جنوب آسیا از زمان کسب استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۷، در دو جنگ جنگیده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: