کد خبر: ۵۱۷۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۶

معاون وزیر ورزش و جوانان درباره انتخابات فدراسیون فوتبال توضیحاتی را بیان کرد.

به گزارش شفاف، مهدی علی نژاد معاون وزیر ورزش و جوانان درباره برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون بدنسازی و انتخاب عبدالمهدی نصیرزاده به عنوان رئیس جدید این فدراسیون اظهار داشت: ثبت‌نام برای فدراسیون‌های متعددی که بدون رئیس اداره می‌شدند و نیاز به برگزاری انتخابات داشتند از مدتی قبل آغاز شده بود، اما ۲ موضوع باعث تاخیر در برگزاری انتخابات فدراسیون‌ها شد. ابتدا تاید صلاحیت نامزد‌ها و دیگری موج سوم شیوع کرونا که در تمام کشور باعث ایجاد مشکلات فراوانی شد.

او ادامه داد: به همین دلیل ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه نمی‌داد مجامع انتخاباتی برگزار شود. خوشبختانه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی شرایط بهتر شد و در اولین فرصت امکان برگزاری انتخابات چهار فدراسیون به وجود آمد. مجمع فدراسیون روستایی و عشایری چهارشنبه و امروز هم پرورش اندام برگزار شد. مجامع فدراسیون‌های پزشکی- ورزشی و اسکی هم به ترتیب دوشنبه و چهارشنبه برگزار خواهد شد.

برای فدراسیون شطرنج مسائلی مطرح شده که در حال بررسی آن هستیم

علی نژاد گفت: این امر نشان‌ دهنده عزم وزارت ورزش برای برگزاری انتخابات فدراسیون‌ها است. برای فدراسیون شطرنج مسائلی مطرح شده که در حال بررسی آن هستیم و با حل شدن این مشکل انتخابات این فدراسیون را مانند ۲ فدراسیون دیگر برگزار می‌کنیم.

او با اشاره به انتخابات فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام عنوان کرد: خوشبختانه رقابت نزدیکی را شاهد بودیم. این فضای رقابتی نشان دهنده سلامت و بی طرفی فضای حاکمیتی و وزارت ورزش نسبت به انتخابات است. تعداد نامزد‌ها زیاد بود، اما ۲ نامزدی که باقی ماندند متعلق به جامعه بدنسازی و پرورش اندام بودند. خدا را شکر نصیرزاده که فردی دانشگاهی و با سابقه مدیریت است مسئولیت فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام را به عهده گرفته است.

معاون وزیر ورزش درباره شایعه دست کاری در برگه‌های رای عنوان کرد: همیشه از این حرف و حدیث‌ها در انتخابات وجود دارد و هیچ وقت هم مستند نبوده است. رای مجمع آزادانه و در حضور همه خبرنگاران به صندوق ریخته شد. شخصی هم از رای دیگری باخبر نمی‌شود. رای اکثریت با نصیرزاده بود و این حرف‌ها سندیتی ندارد.

هنوز گزینه مناسبی برای سرپرستی فدراسیون دوچرخه سواری پیدا نکرده ایم

علی نژاد درباره آخرین وضعیت فدراسیون دوچرخه‌سواری گفت: دوره قمری به اتمام رسیده و مشغول بررسی هستیم تا انشاالله گزینه مناسبی را برای سرپرسرتی این فدراسون انتخاب کنیم.

او درباره ادعای یکی از روسای هیئت‌های استانی فدراسیون پزشکی- ورزشی مبنی بر اینکه انتخابات این فدراسیون به دلیل تلاش وزارت ورزش برای منصوب کردن گزینه خودش به عنوان رئیس به تعویق افتاده است، توضیح داد: دلیل تعویق انتخابات را توضیح دادم. صلاحیت ۲ نامزدی که در کورس رقابت هستند خیلی دیر آمد. فدراسیون پزشکی- ورزشی برای ما به واسطه خدماتش به ۵۰ فدراسیون دیگر خیلی مهم است.

علی نژاد ادامه داد: تاکید ما ایجاد رقابت سالم در این فدراسیون است. منابع فدراسیون پزشکی- ورزشی که از بیمه ورزشکاران تامین می‌شود باید صرف بهداشت و درمان همین افراد شود. این نکات مهم مد نظر وزارت است و به همین دلیل فدراسیون پزشکی- ورزشی برای ما اهمیت دارد.

علی نژاد درباره اینکه جریان‌هایی مطرح شده مبنی بر اینکه وزارت ورزش نمی‌خواهد حق رای استان‌ها در فدراسیون پزشکی- ورزشی را رعایت کند، گفت: در کل انتخابات هر فدراسیونی طبق اساسنامه انجام می‌شود. ۳۱ عضو از ۴۵ عضو مجمع فدراسیون پزشکی- ورزشی و به عبارت بهتر دو سوم اعضای مجمع روسای هیئت‌ها هستند و در این حالت آن‌ها در تعیین سرنوشت رئیس فدراسیون نقش اساسی دارند.

ریاست فدراسیون، یک شغل است و بازنشسته‌ها نمی‌توانند عضو شوند

او درباره اینکه نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند بازنشستگان حق شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند، اظهار داشت: دستور فیفا بود که شرط سنی در انتخابات فدراسیون فوتبال وجود نداشته باشد. طبق تعریف موقت در اساسنامه فعلی فدراسیون این مجموعه یک موسسه با یک شخصیت حقوقی مستقل است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند. قوانین در مورد فدراسیون‌ها روشن است و فدراسیون فوتبال با تغییر قوانین در کشورمان نهاد عمومی غیر دولتی نام می‌گیرد. ریاست فدراسیون، یک شغل است و بازنشسته‌ها نمی‌توانند عضو شوند، اما عضویت در هیئت رئیسه که یک کار موقت است و شاید در سال فقط ۹ بار جلسه هیئت رئیسه تشکیل می‌شود.

طبق قانون بازنشستگان نمی‌توانند رئیس فدراسیون فوتبال شوند

معاون وزارت ورزش عنوان کرد: برای کار تمام وقت و اجرایی مثل ریاست قانون منع استفاده از بازنشسته ها مانع می‌شود، اما برای امور پاره وقت مثل سایر فدراسیون‌ها محدودیتی نیست. طبق قانون بازنشستگان نمی‌توانند رئیس فدراسیون فوتبال شوند، اما برای مناصب دیگر محدودیتی وجود ندارد.

علی‌نژاد در خصوص آخرین وضعیت واگذاری پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: خوشبختانه چهارشنبه مجمع باشگاه پرسپولیس را برگزار کردیم. صورت‌های مالی باشگاه پرسپولیس هم به تصویب مجمع رسید و اقدامات مربوطه حسابرسی شد. انشاالله در چند روز آینده با همکاری باشگاه و شرکت مشاوری که برای جذب و پذیرش باشگاه در بازار سرمایه است، اسناد مربوطه به مجمع پذیرش باشگاه در بورس و فرابورس ارائه خواهد شد.

او گفت: امروز هم مجمع باشگاه استقلال برگزار خواهد شد و انشاالله اسناد و صورت‌های مالی استقلال هم به تصویب خواهد رسید. بعد از آن هم اقدامات بعدی برای پذیرش این باشگاه در فرابورس انجام خواهد شد. خوشبختانه در باشگاه پرسپولیس اقدام مربوط به افزایش سرمایه انجام شده و ۲ مجموعه‌ای که برای این باشگاه بوده حدود ۷۰۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است.

معاون وزیر ورزش عنوان کرد: درباره استقلال هم بعد از حسابرسی افزایش سرمایه به هیئت واگذاری صورت می‌گیرد تا اقدامات بعدی انجام شود. برگزاری ۲ مجمع استقلال و پرسپولیس قدم بزرگی برای واگذاری این ۲ باشگاه خواهد بود.

 

فدراسیون فوتبال تاکنون ۱۶ میلیارد تومان به شرکت شستا برگردانده است

علی نژاد درباره دلیل توقیف ساختمان باشگاه پرسپولیس گفت: این موضوع کاملا روشن است. شرکت شستا به دلیل طلب ۲ میلیون یورویی‌ از فدراسیون فوتبال در پرونده ویلموتس به مرجع قضایی شکایت کرده است. فدراسیون تاکنون ۱۶ میلیارد تومان را به این شرکت برگردانده است.

ساختمان ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال به نام فدراسیون فوتبال است

او افزود: این پول آرام آرام در حال پرداخت بود، اما شستا به خاطر الزام‌های قانونی که داشت به دستگاه قضا مراجعه کرد. مذاکراتی شده تا اقدامات بعدی فعلا متوقف شود تا انشاالله توافق جدیدی شکل بگیرد و نهایتا تا چند ماه آینده طلب باقی‌مانده شستا پرداخت شود. قطعا فدراسیون فوتبال موظف است بدهی‌ خود را پرداخت کند. سند ساختمان ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال به نام فدراسیون فوتبال است. هرچند در اختیار سرخابی‌ها است، اما سند مالکیت به نام فدراسیون است.

معاون وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: شستا به دنبال اسنادی بود که متعلق به فدراسیون فوتبال باشد. ساختمان باشگاه پرسپولیس هم یکی از این موارد است. به هر حال اکنون نگرانی وجود ندارد و این موضوع هم با گفتگو حل خواهد شد.

علی نژاد درباره افرادی که با سرمربی سابق تیم ملی قراردهد بسته اند و احتمال حضور آن‌ها در انتخابات فدراسیون عنوان کرد: انتخابات فرایند روشنی دارد و اینکه این افراد می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند یا خیر در اختیار من، دولت و یا وزارت ورزش نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: