کد خبر: ۵۱۷۳۱۶
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰

انجمن‌ علمی فلسفه‌ علم دانشگاه صنعتی شریف، نشست نگاهی به متافیزیک رابطه «برساختن» اجتماعی و نسبت آن با طبیعی‌گرایی را برگزار می کند.

به گزارش شفاف، اگرچه امروزه ادعای برساخته اجتماعی بودن انواع و اقسام هویات، بازنمایی‌ها، مفاهیم و ... در رشته‌های علمی و پژوهشی فراوان شنیده می‌شود (از برساخته اجتماعی بودن آگاهی و شخصیت گرفته تا هویات نظری و نظریه‌های علمی و انواع طبیعی و تا جنسیت و نژاد و طبقه و سلیقه)، اما پژوهش‌های فلسفی‌ای که ماهیت متافیزیکی رابطه «برساختن» اجتماعی را روشن کرده باشند زیاد نیستند و متافیزیک این رابطه چندان روشن نیست.

این موضوع از دو جنبه می‌تواند مهم باشد. نخست اینکه تحلیلی نامناسب از ماهیت متافیزیکی رابطه «برساختن» اجتماعی ممکن است در تعارض با ادعاهایی باشد که به‌کارگیرندگان این رابطه از آن مدنظر دارند مثلا فمینیست‌هایی که جنسیت را برساخته اجتماعی می‌دانند یا محققانی که نظریه‌های علمی را برساخته اجتماعی می‌دانند. دوم اینکه باید دید تحلیل متافیزیکی رابطه برساختن تا چه حد با سایر تعهدات چهارچوب‌های تحلیلی در متافیزیک سازگار است، و در این میان سازگاری آن با تعهدات طبیعی‌گرایانه در متافیزیک از اهمیت بسیار برخوردار است. هدف از این ارائه نخست بررسی چند چهارچوب مفهومی برای تحلیل متافیزیکی رابطه «برساختن» اجتماعی و آنگاه بحث در این‌باره است که هرکدام از این تحلیل‌ها تا چه حد و با کدام‌یک از تلقی‌های موجود از طبیعی‌گرایی سازگاری دارند.

این برنامه با ارائه حسین شیخ رضایی ـ موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه‌ ایران روز یکشنبه ۱۴ دی ساعت ۱۷ به صورت مجازی در سامانه اتاق مجازی شریف به آدرس https://vc.sharif.edu/ch/phil-scicom برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: