کد خبر: ۵۱۷۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷

برادر فعال زن سعودی محبوس پس از صدور حکم در حق او در ماه پیش، نسبت به آزادی خواهرش در آینده نزدیک ابراز تردید کرد.

به گزارش شفاف، روزنامه ساندی تایمز نوشت، دادگاه عربستان هفته گذشته لجین الهذلول، فعال زن سعودی را با اتهام ترویج دستورکارهای خارجی و تغییر رژیم در عربستان به پنج سال و هشت ماه زندان محکوم کرد. دادگاه سال‌هایی را که وی از زمان بازداشت در سال ۲۰۱۸ گذرانده بود از این حکم کم کرد.

ولید الهذلول، برادر لجین گفت، خانواده اش از این اخبار خوشحال نیستند و از این مساله نگران هستند که لجین برخلاف انتظاراتی که ماه پیش بود، آزاد نشود و ممکن است مسائل بدتر شود.

لجین از مشهورترین فعالان زن عربستان است که در سال ۲۰۱۷ خواستار لغو ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور شد اما در سال ۲۰۱۸ به همراه چند تن دیگر از فعالان زن بازداشت شد و در حالی که عربستان به دستاوردهای محمد بن سلمان، ولیعهد جوان می‌بالید، مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی لجین و همکارانش را خائن توصیف کردند و لجین به گفته خانواده‌اش پس از بازداشت توسط بازجویان شکنجه شده و مورد آزار جنسی قرار گرفت. اتهاماتی که دادگاه عربستان آنها را رد می‌کند.

ولید الهذلول در ادامه گفت، فکر نمی‌کند که این حکم صادره برای لجین پیامی برای دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن باشد، زیرا پرونده به دادگاه ویژه تروریسم ارجاع داده شده و همین نشانه وخامت مساله است. به علاوه هیچ تضمینی وجود ندارد که لجین پس از آزادی در امنیت باشد زیرا طبق شروط، لجین پنج سال حق مسافرت ندارد و وسایل الکترونیکی او مصادره خواهد شد. از طرفی هم کسانی که در شکنجه او دست داشتند همچنان آزاد هستند و هیچ مجازاتی برای آنها در کار نیست و این به معنای ادامه کارهای غیر قانونی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: