کد خبر: ۵۱۷۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد:

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را خلاف قوانین بین‌المللی حقوق بشری دانست و گفت این اقدام آمریکا نقض تمامیت ارضی عراق هم بود.

                          قتل سردار سلیمانی خلاف قوانین حقوق بشری بود

به گزارش شفاف، آگنس کالامرد روز یکشنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: یکسال پیش، آمریکا هدف خود را کشتن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی در عراق قرار داد که نخستین حادثه خارج از قواعد درگیری اعلام شده، شناخته می‌شود که یک دولت به دفاع از خود به عنوان توجیه حمله علیه یک بازیگر دولتی استناد می‌کند.

وی افزود: جامعه بین‌المللی ترسید که شاهد تنش نظامی با پیامد‌های ویرانگر خواهد بود، هرچند که از یکی از بدترین درگیری جهانی جلوگیری شد. جنگ بین‌المللی رخ نداد، اما بسیاری هزینه بالایی پرداختند و بسیاری دیگر ادامه دارد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد ادامه داد: آیا حمله آمریکا و پیامد‌های آن میخ دیگری بر تابوت حقوق بین‌الملل و حاکمیت بین‌المللی نبود؟ توجیهات ارائه شده توسط ایالات متحده برای حمله هواپیما‌های بدون سرنشین خود علیه ژنرال سلیمانی، و بعدا توسط ایران برای حمله به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق، فاقد هر گونه شواهد تهدید قریب الوقوع بود. واضح است که حملات (ایران) به تلافی یا انتقام جویی صورت گرفته است.

کالامرد اضافه کرد: کشتن ژنرال سلیمانی، یک مقام دولتی، همچنین فاقد استاندار‌های ضرورت و تناسب بود. آن اقدام، تحت قوانین حقوق بشری غیرقانونی بود.

وی تاکید کرد: ما اکنون با این دورنمای واقعی روبرو هستیم که دولت‎‌ها ممکن است به طور استراتژیک مقامات عالی‌رتبه دیگر را در خارج از قواعد شناخته شده جنگ حذف کنند و سپس بکوشند چنین قتل‌هایی را با طبقه بندی کردن آن‌ها به عنوان تروریستی که تهدید نامعلومی را در آینده اعمال می‌کرد، توجیه کنند.

این استاد حقوق دانشگاه کلمبیا اظهار کرد: همچنین این به معنای آن است که ما با قابلیت اینکه همه سربازان در هرکجای این جان در هر زمان، ممکن است به عنوان یک هدف مشروع در نظر گرفته شوند، روبرو هستیم.

کالامرد یادآور شد: علاوه برآن، آمریکا با کشتن ژنرال سلیمانی در خاک عراق بدون کسب رضایت آن کشور، تمامیت ارضی عراق را نقض کرد.

وی خاطرنشان کرد: یکسال بعد که آمریکا و ایران همچنان یکدیگر را تهدید می‌کنند و تمام منطقه اگر نگوییم جهان، با حملات بیشتری مواجه نخواهد بود؟ میانجیگری رهبران جهانی برای حل این مسایل و درخواست برای پاسخگو کردن و تعقیب قضایی آن کجاست؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: