کد خبر: ۵۱۷۳۹۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰

شانه ساز گفت:امروز تولید به بالای ۳۵ میلیون ماسک رسیده و همه اینها در شرایط سخت کرونا و تحریم ایجاد شده است.

به گزارش شفاف، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: محمدرضا شانه‌ساز در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، گفت: سازمان غذا و دارو به عنوان حوزه نظارتی وزارت بهداشت در امر سلامت غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و سایر کالا‌های سلامت محور، همیشه سعی کرده است که در جهت ایجاد کیفیت و کمیت مناسب برنامه ریزی کند.

کاهش واردات دارو به ۱۵ درصد در سال ۹۹

شانه ساز با اشاره به میزان واردات دارو بیان کرد: در عین حال در جهت تحقق شعار جهش تولید این نوید را می‌دهم که میزان واردات دارو در سال ۱۳۹۷، ۳۰ درصد بازار دارویی از نظر ریالی بوده که با برنامه ریزی و حمایتی که از صنعت داخلی شده است، در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۲ درصد و امروز میزان واردات به کمتر از ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است که توانمندی صنعت داروسازی کشور را نشان می‌دهد.

وی افزود: در عین حال هر دارویی در زمینه کرونا مطح می‌شود، ما می‌توانیم ظرف کمتر از دو ماه آن را در کشور تولید و زمینه صادراتش را فراهم کنیم. بحث واکسن یکی از نمونه‌هایی است که توانستیم در این حوزه قدم برداریم.

شانه ساز ادامه داد: در حوزه غذا که بخش مهمی از سلامت و اقتصاد کشور را به خودش اختصاص می‌دهد، این مژده را می‌دهم که زمان ورود مجوز پروانه ورود مواد غذایی و ... به کمتر از ۲۴ ساعت تقلیل یافته است. در حالی که همواره از طولانی بودن این روند گلایه از سازمان غذا و دارو وجود داشت، اما امروز با اقداماتی که انجام شده این زمان کاهش یافته است و از حدود ۱۵۰۰ پروانه‌ای که شش ماه قبل در نوبت بود به صفر رسیدیم.

تمام ماسک‌ها باید لایه ملت‌بلون داشته باشند

وی گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی هم این اتفاقات رخ داده است. در حوزه ماسک در حالی که در اوایل کرونا بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار ماسک تولید می‌کردیم، امروز تولید به بالای ۳۵ میلیون ماسک رسیده و همه این‌ها در شرایط سخت کرونا و تحریم ایجاد شده است. به هر حال در زمینه ماسک ابتدا بحث تامین و کمیت مدنظرمان بود، بعد قیمت مدنظر قرار گرفت تا ماسک با پایین‌ترین قیمت تامین شود.

شانه ساز بیان کرد:امروز در جهت ارتقاء کیفیت ماسک ضابطه‌ای را اعلام کردیم که تمام ماسک‌ها باید دارای لایه ملت‌بلون باشند البته ماسک‌های قبلی هم کیفیت خوبی داشتند، اما امروز توانستیم خودمان را با ضوابط بین المللی همسو کنیم و امکان صادرات به خارج از کشور را فراهم می‌کنیم.

وی افزود: ظرفیت ما در حوزه تولید ملت‌بلون، ۳.۵ میلیون تن در روز بود که عملا برای هفت میلیون ماسک توانستیم از آن استفاده کنیم که اکنون با کمک بخش خصوصی تولید به بالای ۱۰ میلیون تن در روز ارتقاء یافته است و خودمان دستگاه تولید این لایه را هم تولید می‌کنیم. در زمینه ونتیلاتور و اکسیژن‌ساز هم به همین وضعیت دست یافته‌ایم.

واردات بیش از دو میلیون انسولین در هفته جاری

شانه ساز با اشاره به مشکلاتی که در حوزه انسولین وجود داشت، گفت: در زمینه انسولین نگرانی‌هایی بود، با برنامه ریزی‌های انجام شده، این هفته بیش از دو میلیون عدد انواع انسولین وارد بازار کردیم. در زمینه تولید داخلی برند خارجی انسولین مشکلاتی بود که همه موارد آن رفع شد و امیدواریم نگرانی که در زمینه انسولین وجود داشت، رفع شود. زیرا اشخاصی که انسولین را از داروخانه‌های منتخب کشور دریافت می‌کنند، اطلاعاتشان ثبت و بر اساس کد ملی انسولین داده می‌شود و به این صورت کمتر شاهد خروج این محصولات از زنجیره رسمی کمتر خواهیم بود. در آینده نزدیک که همه بیماران شناسایی شوند، صف بیماران برای دریافت انسولین کاهش پیدا خواهد کرد.

دومین واکسن ایرانی کرونا در آستانه ورود به تست انسانی

وی درباره وضعیت تولید واکسن کرونا گفت: در زمینه واکسن کرونا چند شرکت تولیدکننده داخلی داریم که روی واکسن کار می‌کنند. یکی از تولیدکنندگان‌مان فاز اول مطالعه انسانی را شروع کرده است و تولید کننده دیگری به سرعت در حال تکمیل مدارک است تا فاز انسانی را آغاز کنند البته آقای وزیر مباحث مربوط به واکسن را خودشان مطرح می‌کنند تا مردم خاطرشان از بابت توانمندی کافی برای تولید واکسن در کشور جمع باشد و تحریم‌ها در این زمینه عملا بی اثر است. امیدواریم با تامین ارز از سوی بانک مرکزی دیگر شاهد هیچ قلم کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نباشیم.

در حال تکمیل/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: