کد خبر: ۵۱۷۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲

امنیت در کشور ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد برتر توریستی و مهاجرتی است. این کشور طی سال‌های اخیر پذیرای تعداد زیادی مسافر از کشورهای مختلف جهان بوده است. نزدیکی به ایران و وجود شباهت‌های فرهنگی و دینی موجب شده که تعداد بسیاری از شهروندان ایرانی این کشور را برای گشت و گذار یا مهاجرت انتخاب کنند.یکی از موضوعات مهمی که باید در هنگام سفر به این کشور مورد توجه قرار گیرد وضعیت امنیت در کشور ترکیه است.

الزامات مورد نیاز برای دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه را در اینوسپات بخوانید.

 

امنیت ترکیه برای زندگی و سفر

بخشی از ترکیه در قاره آسیا و بخش دیگر در قاره اروپا واقع شده است. این کشور از سه طرف به دریاهای سیاه، مدیترانه و اژه راه دارد. پایتخت این کشور آنکارا و بزرگترین شهر آن استانبول است.

جمعیت ترکیه حدود 80 میلیون نفر است و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال 2040 به 100 میلیون نفر برسد. استانبول، آنکارا، بورسا، ازمیر و آنتالیا جزء پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور هستند.

مردم ترکیه از نظر فرهنگی شباهت‌های زیادی به مردم ایران دارند. بیشتر ساکنین این کشور مسلمان (اهل تسنن) هستند. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است. با این حال، در شرق و جنوب شرقی این کشور مردم علاوه بر زبان ترکی با زبان کردی نیز صحبت می‌کنند.

کشور ترکیه هر سال میزبان تعداد زیادی توریست و مسافر از سراسر جهان است. ترکیه ششمین مقصد گردشگری جهان به شمار می‌رود. این امر موجب توجه زیاد دولت این کشور به امنیت شهرها شده است. در نتیجه، امنیت در ترکیه به خصوص در شهرهای توریستی مثل استانبول در وضعیت مطلوبی قرار دارد. اکثر مناطق این کشور، به استثنای چند منطقه، دارای برچسب سبز  هستند. برچسب سبز نشان دهنده امنیت است.

به علت شرایط مطلوب اقتصادی در این کشور اختلاف طبقاتی زیادی وجود ندارد. این امر موجب شده آرامش نسبی و امنیت در ترکیه حکمفرما شود. حضور کم پلیس در شهرهای ترکیه نشان می‌دهد که رفتار مردم آرام و مدنی است.

اغلب شهرهای این کشور برای خانم‌ها امن هستند. به طوریکه، خانم‌ها می‌توانند هر ساعت از شبانه روز بدون بروز مشکلی در شهرها تردد داشته باشند.

امنیت در کشور ترکیه: شهر استانبول

معمولاً کشورهای توریستی امنیت گردشگران را تضمین می‌کنند.ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. استانبول یکی از امن‌ترین شهرهای این کشور است.این امر استانبول را به یک مقصد امن برای سفر یا مهاجرت تبدیل کرده است. در برخی از میدان‌های شهر وضعیت امنیت به کمک دوربین و به صورت 24 ساعته رصد می‌شود.

بیشتر قسمت‌های استانبول از امنیت مناسبی برخوردار هستند. با این حال، برخی از مناطق این شهر امنیت کمتری دارند. از مناطق بداستانبولاز نظر امنیت می‌توان به خیابان سلیمانیه و آتاتورک اشاره کرد. رفتار ساکنین این محله‌ها با افراد غریبه نامناسب است. به همین دلیل، توصیه می‌شود از تردد در این مناطق اجتناب کنید.

به منظور رفاه گردشگران، یک دفتر پلیس گردشگری در استانبول ایجاد شده است. افسران پلیس شاغل در این مرکز به چند زبان زنده دنیا شامل انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و عربی تسلط دارند. نظارت 24 ساعته به کمک دوربین‌های امنیتی امکان بروز مشکل را در اغلب مناطق شهر استانبول به حداقل رسانده است.با این حال، در صورت بروز هر مشکلی می‌توانید به این مرکز مراجعه کنید یا با کنسولگری ایران در استانبول تماس بگیرید.

امنیت در کشور ترکیه: شهر آنتالیا

‌آنتالیا یکی از شهرهای توریستی ترکیه  است که سالانه مسافران زیادی از سراسر جهان به آن سفر می‌کنند. این شهر زیبا بین دریای مدیترانه و کوه‌ها تاروس واقع شده است.امنیت در این شهر به صورت شبانه‌روزی ارزیابی می‌شود.آمار جرایمی مثل دزدی، سرقت اتومبیل، فروش مواد مخدر و ... در این شهر بسیار پایین است.

 امنیت در کشور ترکیه

نکاتی برای حفظ امنیت در ترکیه

توجه زیاد ترکیه به امنیت موجب شده در بیشتر شهرهای آن امنیت حاکم باشد. با این حال، لازم است در مناطق پرجمعیت حواس خود را بیشتر جمع کنید. توجه به نکات زیر می‌تواند احتمال بروز هر نوع مشکلی را در این کشور به حداقل برساند:

 • از بردن طلا و وسایل زینتی خود به مسافرت اجتناب کنید.
 • در مناطق پرجمعیت مراقب کیف، تلفن همراه، مدارک شناسایی و کودکان خود باشید.
 • از نشان دادن پول و دارایی‌های خود به دیگران خودداری کنید. این کار می‌تواند شما را به راحتی هدف سارقان قرار دهد.
 • برای اقامت از مکان‌های معتبر استفاده کنید.
 • شب‌ها از رفتن به کوچه‌های تاریک و مکان‌های خلوت خودداری کنید.
 • سعی کنید برای رفت و آمد از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. استفاده از ماشین‌های متفرقه توصیه نمی‌شود.
 • برخی از رانندگان در این کشور با دستکاری مترسنج یا طولانی کردن مسیر کرایه اضافی از مسافران دریافت می‌کنند. برای پیشگیری از بروز این مشکل فقط از تاکسی‌های ایستگاه تاکسی ترکیه ماشین کرایه کنید. بر روی درب و سقف این تاکسی‌ها علامت تاکسی قابل رویت است. همچنین می‌توانید با نصب اپلیکیشن بی تاکسی ترکیه در هر زمان و هر مکانی به راحتی تاکسی کرایه کنید.
 • از درگیر شدن با دیگران بپرهیزید. بسیاری از این درگیری‌ها ساختگی و با هدف سرقت انجام می‌شود.دعوا حواس‌تان را پرت می‌کند و همدستان فرد کیف و سایر وسایل شما را به سرقت می‌برند.
 • شماره‌های ضروری کشور ترکیه را به خاطر بسپرید. برای تماس با پلیس در مناطق شهری از هر تلفنی و بدون هزینهبا شماره 155 تماس بگیرید. در روستاها و سایر مناطقی که در محدوده پلیس قرار ندارند با ژاندارمری به شماره 156 تماس بگیرید.
 • در شهرهای توریستی برای گزارش مواردی مثل دزدی می‌توانید از پلیس توریسم کمک بگیرید.
 • شماره تماس با آمبولانس 112 است. از هر تلفنی می‌توانید به صورت رایگان با آمبولانس تماس بگیرید.
 • شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران را به همراه داشته باشید.

امنیت در کشور ترکیه

نکاتی برای خرید خانه در ترکیه

امروزه افرادی زیادی اقدام به خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در این کشور می‌کنند. در این میان ممکن است افراد سودجو به دنبال کلاهبرداری از خریداران باشند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در آمریکا چگونه است؟

لازم است در هنگام خرید ملک به نکات زیر توجه کنید:

 • در کشور ترکیه امکان فروش برخی از املاک به اتباع خارجی وجود ندارد. بنابراین، استعلام از اداره تاپو قبل از خرید ملک ضروری است.
 • تمامی اسناد باید در دفتر رسمی ثبت اسناد، ثبت شود. این دفاتر مورد تائید دولت ترکیه هستند.
 • در هنگام عقد قولنامه از پرداخت کامل مبلغ ملک خودداری کنید. زیرا عقد قولنامه در دفتر املاک الزاماً به معنی واگذاری ملک به خریدار نیست.
 • قبل از خرید ملک در مورد بدهی‌های آن از اداره تاپو استعلام بگیرید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: