کد خبر: ۵۱۷۴۶۰
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰

وزارت خارجه ترکیه دوشنبه شب طی بیانیه‌ای از توافق قطر با عربستان سعودی برای پایان محاصره دوحه استقبال کرد.

                          استقبال ترکیه از توافق میان قطر و عربستان

به گزارش شفاف، در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: از تصمیم بازگشایی مرزهای هوایی، دریایی و زمینی قطر و عربستان سعودی استقبال می‌کنیم و این گام مهمی برای حل بحرانی است که از ژوئن ۲۰۱۷ ادامه داشته است.

وزارت خارجه ترکیه افزوده است: امیدواریم که این اختلافات به صورت فراگیر و همیشگی و بر اساس احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها حل شده و تحریم‌های دیگر نیز که علیه ملت قطر وضع شده به صورت فوری برداشته شود.

در این بیانیه همچنین آمده است که ترکیه یک شریک راهبردی برای شورای همکاری خلیج فارس به شمار می‌آید و اهمیت زیادی برای امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس قائل است و به پشتیبانی خود از تمام تلاش‌هایی که در این چارچوب انجام می‌شود ادامه خواهد داد.

«احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر خارجه کویت دوشنبه شب در بیانیه‌ای از توافق میان عربستان سعودی و قطر برای بازگشایی مرزهای زمینی و هوایی میان دو کشور خبر داد.

از سوی دیگر، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز گفت: اجلاس شورای همکاری، اجلاس وحدت کلمه و یکپارچه‌کننده صف‌بندی‌ها خواهد بود. آرمان‌ها برای اتحاد و همبستگی عملی خواهد شد.

پیش از این «خالد الجارالله» معاون وزیر امور خارجه کویت ابراز امیدواری کرد که اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که پنجم ژانویه در شهر «العلا» عربستان و با حضور سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود با توافق نامه‌ای درباره مصالحه با قطر و کاربردی کردن آن همراه شود.

امیر کویت در ماه جاری و پس از اعلام توافق اولیه، حل بحران خلیج فارس که طی حدود سه سال و نیم ادامه داشته است را به کشورهای حاشیه خلیج فارس تبریک گفت.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در ژوئن ۲۰۱۷ اظهار داشتند که روابط خود را با قطر قطع و ادعا کردند که این کشور از تروریسم حمایت می‌کند اما این ادعا توسط دوحه رد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: