کد خبر: ۵۱۷۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹

واقعه ای که از ابتدای تاریخ وجود داشته است ، اما در دهه های اخیر ، انقلاب های صنعتی و پیشرفت تکنولوژِی آن را به یک بحران جهانی تبدیل کرده است. کشور ما ، ایران چندین سال است که به دلایل مختلف با کم آبی مواجه و دست و پنجه نرم میکند. 

یکی از اهداف کلان شرکت فولاد مبارکه اصفهان همزمان با توسعه  کمی در ظرفیت‌ها و افزایش تنوع و کیفیت محصولات، بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت بوده است.

اما اشتباه اساسی که ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد ، میزان مصرف آب در ایران است. کل مصرف آب در کشور نزدیک به 96.37 میلیارد متر مکعب در سال است. در این میان ، کشاورزی با 83/88 درصد سهم در رتبه اول ، مصرف شرب عمومی با 33/8 درصد دوم و در نهایت صنعت با 74/2 درصد در جایگاه سوم قرار دارد. فولاد مبارکه اصفهان سهم زیادی از صنعت کشور را در اختیار دارد. همچنین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در غرب آسیا و شمال آفریقا شناخته می شود. این کارخانه از ابتدای تأسیس ، کاهش مصرف آب را در دستور کار خود قرار داده است.

روند افزایش محصولات خط تولید متناسب با میزان آب مصرفی این کارخانه به تنهایی گویای این تلاش و برنامه ریزی است.

 

فولاد مبارکه در ابتدای فعالیت خود (تصویر سال 1370) فقط برای تولید 2.4 میلیون تن مجوز استخراج 40 میلیون متر مکعب آب را داشت. ده سال بعد ، در سال 1380 ، میزان آب مصرفی به 17.1 میلیون مترمکعب و میزان تولید به 3 تن فولاد رسید.

برنامه هایی برای افزایش تولید و کاهش همزمان مصرف آب آغاز شد. سرانجام ، در سال 96 و 97 ، آخرین پروژه های تصفیه و بازاچرخانی پسابهای صنعتی افتتاح شد. بنابراین انجام این اقدامات ، علی رغم اینکه تولید به 6/2 میلیون تن رسیده بود ، 61٪ از مصرف آب کاسته شد.

 

با این اقدامات ، فولاد مبارکه اصفهان به کمترین مصرف سرانه آب در بین کشورهای تولید کننده فولاد در جهان رسید.

همچنین با گسترش این تصفیه خانه ها و جمع آوری پساب از شهرهای همسایه ، میزان مصرف آب فولاد مبارکه به حداقل ممکن کاهش می یابد ، به طوری که این یک گام بزرگ برای مبارزه با خشکسالی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: