کد خبر: ۵۱۷۵۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

حمید سوریان و برخی مسئولان فدراسیون کشتی به مناسبت پنجاه و سومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی در ابن بابویه حضور یافتند.

به گزارش شفاف، مسئولان فدراسیون کشتی صبح امروز و به مناسبت پنجاه و سومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی بر سر مزار وی در ابن بابویه شهر ری حضور یافتند.

حمید سوریان نایب رئیس، سید جلال عسگری دبیر و محمد ابراهیم امامی سخنگوی فدراسیون کشتی با حضور بر سر مزار این اسوه جوانمردی و بزرگمنشی یاد و خاطره این پهلوان و قهرمان نامی ایران را گرامی داشتند.

به منظور ادای احترام به روح بزرگمرد ورزش ایران، جهان پهلوان غلامرضا تختی اسطوره معرفت و پهلوانی، سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان صبح امروز بر مزار این قهرمان حضور یافت.

در این مراسم علاوه بر مسئولان ورزشی، سیدجلال حسینی کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس نیز حضور داشت.

غلامرضا تختی در پنجم شهریور سال ۱۳۰۹ درخانواده‌ای مذهبی و متوسط در محله خانی آباد تهران بدنیا آمد. تختی از ۲۰ سالگی کشتی را در باشگاه پولاد زیرنظر حبیب اله بلور آغاز کرد.

تختی در رقابت‌های قهرمانی کشور طی سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۸ در وزن‌های ۶-۷-۸ هشت بار قهرمان کشورشد. غلامرضا همچنین سه بار پهلوان ایران شد.

وی دارنده یک مدال طلا و ۲ نقره بازی‌های المپیک، دو مدال طلا و دو مدال نقره رقابت‌های جهانی و یک مدال طلای بازی‌های آسیایی در کشتی آزاد است.

غلامرضا تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن صاحب مدال شود. وی همچنین پر افتخار‌ترین کشتی گیر تاریخ کشتی ایران در المپیک است.

نام تختی بعنوان یکی از بهترین کشتی گیران قرن بیستم در تالار مشاهیر اتحادیه جهانی به ثبت رسیده است.

 غلامرضا در آبان ماه ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را آغاز کرد و بابک تنها یادگار تختی است.

تختی سرانجام ۱۷ دی ماه سال ۱۳۴۶ در حالیکه بابک ۴ ماهه بود در هتل آتلانتیک سابق درگذشت.

غلامرضا تبلور آرزو‌های یک ملت بود او سمبل تاریخ ماست مردی که درمیان مردم زیست و از میان مردم رفت و پیکرش در ابن بابویه شهر ری آرام گرفت. روحش شاد، یادش گرامی.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: