کد خبر: ۵۱۷۵۵۶
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴

کمیته تحقیقات وزارت کشور عراق شرکت انگلیسی مسئول تامین امنیت فرودگاه بغداد را به دست داشتن در پرونده ترور سرداران مقاومت متهم کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از شبکه خبری المیادین، کمیته تحقیقات تشکیل شده توسط وزارت کشور عراق پس از انجام تحقیقات درباره جزئیات ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابو مهدی المهندس، نایب رئیس حشد شعبی توسط آمریکا، شرکت انگلیسی "جی فور اس" را به دست داشتن در این عملیات تروریستی متهم کرد.

این شرکت انگلیسی مسئول تامین امنیت فرودگاه بوده است.

کمیته تحقیق وزارت کشور عراق خواستار پایان دادن به فعالیت این شرکت، عدم تمدید قرارداد با آن و جایگزین کردن آن با شرکت‌های داخلی شد.

 این کمیته همچنین به سازمان هواپیمایی کشورش توصیه کرد علاوه بر تشکیل تیم تحقیق مشترک از عراق، ایران، سوریه و لبنان، پرونده‌ای را برای حمله هواپیماهای آمریکایی تهیه کند تا جزئیات و نحوه ترور مشخص شود.

پیش از این نیز در بخش دوم مستند الرحلة الاخیرة (آخرین سفر) که شبکه ماهواره‌ای العهد عراق آن را پخش کرد آمده بود که شرکت انگلیسی «جی.فور.اس» متهم به رصد تحرکات سردار سلیمانی و ابومهدی و تسهیل عملیات ترور آنها است و این شرکت معمولا افراد عراقی را استخدام می‌کند تا برای تحقق اهداف خود آنها را به کار گیرند. برخی اطلاعات نشان می‌دهد که یک عنصر انسانی اطلاعات تحرکات سردار سلیمانی را به این شرکت داده است و یک فرد عراقی نیز که تا این لحظه شناسایی نشده است، به این مساله متهم است.

قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در این مستند تاکید می‌کند: شرکت انگلیسی «جی.فور.اس» که امور امنیتی فرودگاه بغداد را برعهده دارد در بخشی از عملیات اطمینان از هدف برای انجام ترور شرکت کرد. 

وی گفت: روتین فرودگاه بغداد این است که به هنگام نشستن یک هواپیما در فرودگاه شرکت جی فور اس باید در یک مکان مشخصی از فرودگاه حضور داشته باشد اما تنها در آن روز و آن پرواز خودروی این شرکت انگلیسی در مکان خود حضور نیافت بلکه دقیقا در مقابل راه پله هواپیما و محل پیاده شدن مسافران ایستاد، بنابراین این امر نشان می‌دهد که این شرکت مسئول انجام این ماموریت شده است.

بر اساس این گزارش، فیلمهایی که توسط فرودگاه بغداد ضبط شده است و در این مستند پخش شد نیز این مساله را تایید می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: