کد خبر: ۵۱۷۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴

رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم توجه به ایمنی تونل‌های شش‌گانه و پل صدر گفت: اطلاعات شاخص پایش وضعیت ترافیک (TQI) منتشر شود.

به گزارش شفاف، سید آرش حسینی با تاکید بر اینکه مقابله با آلودگی هوای تهران، صیانت از فضای سبز و مدیریت پسماند سه موضوع کلیدی محیط‌زیستی تهران است افزود: موضوع آلودگی هوا تهران ارتباط عمیق و بهم‌پیوسته‌ای با مسئله ترافیک شهر تهران دارد. خوشبختانه شورای پنجم نسبت به مقابله با آلودگی هوا و رفع معضلات ترافیکی اهتمام جدی دارد و اقدامات مهمی مانند اجرای طرح کاهش و LEZ در این دوره سرانجام اجرایی شد.


وی با بیان اینکه اجرایی شدن طرح کاهش بدون مورد پشتیبانی قرار گرفتن اطلاعات ترافیکی ممکن نبود، تصریح کرد: شرکت کنترل ترافیک شهر تهران نقش مهم و کلیدی در حفاظت از محیط‌زیست شهر تهران دارد. از سوی دیگر، شرایط کلانشهری چون تهران به سمتی است که باید با توجه به مقتضیات کلانشهر تهران برای حضور خودروها در محدوده مرکزی شهر محدودیت‌هایی جدی ایجاد کرد که زیرساخت‌های آن را شرکت کنترل ترافیک ایجاد می‌کند.
این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران حل معضل ترافیک را یکی از دو اولویت اصلی شهروندان تهرانی برشمرد و خاطرنشان کرد: مردم نسبت به وضعیت ترافیکی شهر تهران کلافه هستند و حل آن جزو مطالبات اصلی آنها است. شرایط به گونه‌ای است که عمده شورایاران، ترافیک را از ابرچالش‌های اصلی محلات و مناطق مختلف تهران برشمرده‌اند.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه پیوند ترافیک و آلودگی هوا نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بحث‌های ترافیکی به جان و سلامت مردم ارتباطات دارد، ابراز کرد: همانطور که ستون فقرات برنامه کاهش آلودگی، توسعه حمل و نقل عمومی است، شبکه نظارت ترافیکی نقش شبکه عصبی آن را ایفا می‌کند که بدون نقش‌آفرینی آن نمی‌توان شرایط ترافیکی را بهبود و مسئله آلودگی هوای تهران را حل کرد.

وی با بیان اینکه عمده خدمات انجام شده از سوی شرکت کنترل ترافیک از سوی مردم دیده نمی‌شود، عنوان کرد: شاخص پایش وضعیت ترافیک تهران (TQI) شاخص مهمی است که اطلاع‌رسانی آن به تفکیک مرکز شهر، محدوده طرح کاهش و کل شهر به صورت منظم و ترجیحا روزانه می‌تواند موجب آگاهی عمومی و ایجاد حساسیت لازم در سطح اجتماعی شده و زمینه انجام اقدامات جدی برای مقابله با آلودگی هوا شود.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری ادامه داد: هم‌اکنون ترافیک،‌ آلودگی هوا و شیوع ویروس کرونا تبدیل به زنجیره‌ای از مسائل شده‌اند که به یکدیگر ارتباط پیدا کرده و نسبت به آنها در سطح اجتماعی حساسیت و آگاهی ایجاد شده است. اکنون فرصت خوبی است که شاخص پایش وضعیت ترافیک تهران منتشر شده و از بروز تصورات غلطی همچون نقش اندک خودروها در کاهش آلودگی جلوگیری شود.

حسینی میلانی با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های ترافیکی، توجه به ایمنی تونل‌های شش گانه و پل شهید صدر را ضروری برشمرد و بر مساعدت شورا  در این زمینه تاکید کرد.

وی با اشاره به رخداد تهران 1400 بیان کرد: آلودگی هوای تهران  و همزاد آن یعنی ترافیک قدمتی 50 ساله دارد و  به همین خاطر لازم است تاریخچه ترافیک در تهران در رخداد تهران 1400 عمومی‌سازی شده و قهرمانان، نام‌آوران و زحمت‌کشانی که در حوزه ترافیک خدمت کرده‌اند به مردم معرفی شوند.

رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر در پایان از شرکت کنترل ترافیک تهران خواست زمینه انتشار اطلاعات مربوط به شاخص پایش وضعیت ترافیک تهران (TQI) تا ابتدای سال آینده فراهم شده و از آن زمان، این اطلاعات به‌روز و به شکل روزانه به راحتی در اختیار شهروندان و گروه‌های مرجع قرار بگیرد.

در ادامه بازدید کورش جدی ثانی مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک شهر تهران به تشریح وظایف، ماموریت و اقدامات و آخرین وضعیت شرکت کنترل ترافیک شهر تهران پرداخت و گفت: مهمترین ماموریت شرکت کنترل ترافیک شهر تهران، فراهم کردن ابزاری مؤثر و هماهنگ جهت مدیریت یکپارچه و هماهنگ حمل و نقل و ترافیک، مدیریت به‌هنگام ترافیک، استفاده از تکنولوژی‌های نوین مخابراتی و فناوری اطلاعات جهت هوشمندسازی حمل و نقل و ترافیک شهر تهران است.
وی به حداکثر رساندن ظرفیت قابل دسترس شبکه معابر، به حداقل رساندن تاثیر وقایع و مدیریت بحران‌های ترافیک، ارائه راهکارهای تنظیم تقاضای سفر، تسهیل خدمات فوریت‌های شهری، ایجاد و حفظ اعتماد عمومی به مدیریت یکپارچه ترافیک، مشارکت در سیاستگذاری سیستم مدیریت ترافیک، اطلاع‌رسانی از طریق تابلوهای متغیر خبری، کشف و رسیدگی به حوادث ترافیکی با استفاده از دوربین‌های نظارت تلویزیونی توسط مرکز اصلی و مراکز کنترل ترافیک محلی و مراکز نظارت تونل‌های شهری را از اهم اقدامات مرکز کنترل ترافیک شهر تهران دانست.
مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک شهر تهران بهره‌برداری از تونل‌های شش‌گانه شهر تهران و پل شهید صدر، سامانه ثبت تخلف سرعت، سامانه ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز، سامانه‌های ثبت تخلف ورود خودروهای سنگین به داخل تونل‌ها و پل‌های شهری، ثبت تخلف عبور غیرمجاز از خطوط اضطرار تونل‌ها و پل‌های شهری، سامانه ثبت تخلف تردد غیرمجاز از مسیرهای ویژه اتوبوس و نصب و راه‌اندازی سامانه‌های نظارت تصویری (CCTV) از جمله ماموریت‌های شرکت کنترل ترافیک تهران برشمرد.
براساس گزارش روابط عمومی شورای شهر تهران، مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک شهر تهران با تشریح اقدامات انجام شده برای هوشمندسازی و نوسازی چراغ‌های سطح شهر، از عزم این شرکت برای هوشمندسازی چراغ‌های تقاطع‌ها و خارج شدن آنها از حالت دستی خبر داد و بر نیاز جدی تونل‌های شش گانه شهر تهران به نوسازی و تعمیرات اساسی تاکید کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: