کد خبر: ۵۱۷۶۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴

در این مطلب، نکات جالبی درباره‌ی دانه برف خواهید خواند که شاید تا‌به‌حال نمی‌دانستید.

به گزارش شفاف، فرمی که اغلب تولید می‌شود کریستال‌هایی با شاخه‌های متعدد هستند. این نوع کریستال از همه فرم‌ها شناخته‌شده‌تر است. اما کریستال‌ها زمانی به دانه‌های برف تبدیل می‌شوند که زیاد باشند؛ یعنی زمانی که چند کریستال‌با هم ترکیب شوند. در این مطلب، نکات جالبی درباره‌ی دانه برف خواهید خواند که شاید تا‌به‌حال نمی‌دانستید.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

یک منظره زمستانی تنها از دور زیبا نیست.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

برف که فرم جامد باران است، تشکیل شده از میلیون‌ها کریستال یخی است. زمانی که قطرات آب در ابر‌ها یخ می‌زنند، برف تولید می‌شود. برای آن دمای هوا باید میان منفی ۴ درجه تا منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

تحت این شرایط سفر کریستال‌های برفی به سمت زمین آغاز می‌شود. اندازه آن‌ها در ابتدا تنها ۱/ ۰ میلی‌متر است و شش‌گوش هستند. این فرم شش‌گوش بر می‌گردد به ساختار کریستالی مولکول‌های آب.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

مرحله اول راه آن‌ها در میان ابر‌ها آغاز می‌شود. در آنجا بیشتر و بیشتر بخار آب به این کریستال‌ها می‌چسبد و آن‌ها را بزرگتر و گوناگون‌تر می‌کند. فرم‌های گوناگونی که تشکیل می‌شوند، به دما و رطوبت هوا و میزان باد بستگی دارند.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

فرمی که اغلب تولید می‌شود کریستال‌هایی با شاخه‌های متعدد هستند. این نوع کریستال از همه فرم‌ها شناخته‌شده‌تر است. اما کریستال‌ها زمانی به دانه‌های برف تبدیل می‌شوند که زیاد باشند؛ یعنی زمانی که چند کریستال‌با هم ترکیب شوند.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

حدود یک ساعت طول می‌کشد تا یک کریستال برفی به زمین برسد. اگر دمای هوا بیش از منفی ۵ درجه سانتی‌گراد باشد و هوا رطوبت بالایی داشته باشد، دانه‌های برف بزرگتری تشکیل می‌شوند. اما در مناطقی که درجه هوا بسیار پایین است - برای مثال در مناطق قطبی - دانه‌های برفی حتی به صورت سوزن به زمین فرود می‌آیند.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

برای ساختن یک آدم برفی هر نوع برفی مناسب نیست. دانه‌های برفی‌ای که خیس‌تر هستند برای ساخت آدم برفی مناسب‌ترند. اما برفی که خشک و به صورت پودر است، برای این کار مناسب نیست. اما این نوع برف بیشتر بر روی زمین می‌نشیند و به همین خاطر برای وجود یخچال‌های طبیعی لازم است.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

ساخت یخچال‌های طبیعی بیش از یک سال زمان می‌برد. پس از مدتی رنگ آن‌ها تغییر می‌کند و به رنگ‌های آبی و سبز جلوه می‌کنند.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

مناظر زمستانی در اصل سفید رنگ نیستند. اما برف، چون از آب تشکیل می‌شود، بی رنگ است و در اصل سفید نیست. این کریستال‌های برف هستند که فریب رنگ سفید را نقش می‌زنند. گوشه‌ها و نوک‌های متعدد کریستال‌های برفی همانند آینه‌هایی می‌مانند که نور سفید خورشید را منعکس می‌کنند.

یک دانه برف از آغاز تا پایان

اما درخشش برفی که تازه آمده است، واقعی است. زیرا در این برف، دانه‌های برفی هنوز به صورت کامل بر روی هم قرار گرفته‌اند. تیزی و نوک کریستال‌های برفی همانند یک آینه کوچک، نور را منعکس می‌کند.

منبع:برترینها

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: