کد خبر: ۵۱۷۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶

وبینار واکاوی نقش سردار سلیمانی در مساله افغانستان از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) برگزار می شود.

به گزارش شفاف، افغانستان پس از مسأله فلسطین، دومین چالش بزرگ و دیرپای جهان اسلام در یک قرن گذشته است. با توجه به اهمیت مسأله افغانستان برای رهبری انقلاب اسلامی در طول بیش از ۴ دهه گذشته، ایران به خصوص این‌که به دلیل همسایگی به صورت مستقیم از بی‌ثباتی در افغانستان تأثیر می‌پذیرد، نقش بسزایی در طول دوران جهاد مقدس مردم افغانستان، پیروزی این جهاد و همچنین شرایط بغرنج به وجود آمده پس آن، دوره مقاومت علیه رژیم طالبان و در نهایت، دوره پس از کنفرانس بن و سقوط طالبان به نفع صلح، ثبات و آبادانی کشور بازی کرده است.

در این بین، یکی از چهره‌های کلیدی و برجسته ایرانی که پیرامون قضایای افغانستان فعال بوده و نقش بارزی در برقراری ارتباط، مشورت و کمک به گروه‌ها و جریان‌های مختلف کشور بازی کرده و سفرهای مختلف و متواتری به افغانستان داشته، سردار شهید قاسم سلیمانی است. 

به دنبال شهادت این پیشتاز مقاومت اسلامی در سطح منطقه و جهان، عکس‌هایی از نشست‌ها و جلسات سردار سلیمانی با احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور و نزدیکان او در صفحات اجتماعی منتشر شد و به یک‌باره، نقش برجسته او را در مسأله افغانستان نمایان ساخت. 

اما به واقع، سردار سلیمانی چه نقشی در مسأله افغانستان بازی کرده است؟ روایت شخصیت‌های جهادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در افغانستان در مورد این نقش چیست؟ این وبینار تلاش دارد نقش سردار سلیمانی را در مسأله افغانستان واکاوی نماید.

سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، 
محمد اسماعیل خان، عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، 
استاد محمد اکبری، رهبر حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان
عبدالطیف پدرام، رییس حزب کنگره ملی افغانستان، 
محمد حسن جعفری، دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، احمد احمدی تبار، قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، 
مولوی حبیب‌الله حسام، رییس شورای اخوت اسلامی افغانستان
مولوی محمد مختار مفلح، رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان
محمد رحیم افضلی، رایزن فرهنگی پیشین افغانستان در ایران از جمله مهمانان این وبینار هستند. 
این وبینار روز شنبه ۲۰ دی ماه سال جاری از  از ساعت ۱۵ به وقت کابل و ۱۴ به وقت تهران به آدرس 
https://www.aparat.com/SoleimaniAfghanistan/live
برگزار می شود. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: