کد خبر: ۵۱۷۶۶۰
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
وزیر صمت اشاره کرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت وزارتخانه خط مقدم است که موردهجمه همه رانت خواران، مفسدان و ویژه خواران قرار گرفته است.

به گزارش شفاف، "علیرضا رزم حسینی" عصر امروز ۱۸ دی ماه در جلسه مشترک رفع موانع تولید و شورای معادن استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدسپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: شهید سلیمانی آغازگر یک مکتب شد و به شایستگی مقام معظم رهبری بهترین تجلیل را از این سرباز نامدار وطن داشت.

وی همچنین با گرامیداشت یاد آیت الله جعفری نماینده سابق، ولی فقیه در استان کرمان افزود: ایشان در ۴۰ سال گذشته خدمات نجیبانه‌ای در استان ارائه و در دفاع مقدس برای بسیج عمومی مردم به منظور دفاع از کشور فعالیت‌های مهمی انجام داد.

رزم حسینی با اشاره به اینکه وزارت صمت وزارتخانه خط مقدم است که موردهجمه همه رانت خواران، مفسدان و ویژه خواران قرار گرفته، تصریح کرد: این وزارتخانه ۴۰ درصد جی دی پی، ۳۸ درصد اشتغال کشور و مسئولیت معیشت و سفره مردم را به عهده دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این وزارتخانه در شرایط جنگ اقتصادی نیز مورد حمله بدخواهان است، بیان کرد: وزارت صمت اگر بخواهد با صداقت با مردم گفتگو کرده، ملاحظه کاری نداشته باشد و سبک اداره جدیدی دنبال کند نیاز به حمایت حکومت دارد نه فقط حمایت دولت و رییس جمهور و حکومت باید به کمک وزارت صمت بیاید و برای معیشت مردم، تولید کشور و تجارت خارجی تلاش کند.

وی اظهار کرد: در حوزه تجارت خارجی هر بخشنامه و قانونی با همکاری بانک مرکزی و محوریت این وزارتخانه صادر می‌شود و در بحث رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و واردات کالا‌های اساسی و مواد اولیه موردنیاز کارخانجات اقدام خوبی صورت گرفت و در یک ماه و نیم گذشته ۵ میلیارد دلار ثبت سامانه شده است.

رزم حسینی تصریح کرد: روز به روز برای رفع موانع این حوزه کار می‌کنیم و حتما اتفاقات خوبی باهمکاری رییس کل بانک مرکزی انجام می‌دهیم تا صادرات افزایش و ارزآوری به کشور بیشتر شود.

وی در ادامه بیان کرد: در کل کشور از ۵۲ هزار واحد صنعتی بالغ بر ۱۰ هزار واحد راکد یا تعطیل است که اراده کردیم تا پایان امسال ۱۵۰۰ واحد را فعال کنیم.

وزیر صمت گفت: امروز اگر هر گروه و شخصیت سیاسی که می‌خواهد کار کند، سیاسی‌ترین کار، فعالیت اقتصادی و معیشت مردم است. چه سیاستی بهتر از اینکه دل مردم را نسبت به انقلاب و نظام نرم‌تر کنیم؟ باید دل مردم را با کار و اقتصاد به دست بیاوریم.

وی اظهار کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اختیارات خوبی دارد و برای تکمیل واحد‌های نیمه فعال ۵۲ هزار میلیارد تومان در قرارگاه جهش تولید تصویب و به استان‌ها ابلاغ شده و فرصت خوبی است که واحد‌های راکد و غیرفعال از این تسهیلات استفاده کنند.

رزم حسینی بیان کرد: بروکراسی اداری همه را خسته می‌کند و هر کس در جای خود باید کمک کرده و از چسبندگی بروکراسی خود را نجات بدهد و من تا جایی که بگذارند، این کار را خواهم کرد.

وی افزود: بروکراسی مزمن و مریض روز به روز نظام دیوان سالاری ما را افزایش داده و مردم را کوچک کرده است که اگر فرصت داشتیم در این دولت وزارتخانه‌ای می‌ساختیم که حداقل نیرو و حداکثر کارآیی را داشته باشد؛ ضمن اینکه هر اصلاحاتی هزینه‌هایی دارد و باید یک نفر فداکاری کند و این کار امکانپذیر است.

وزیرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه قوانین مزاحم را احصاء کرده ایم، گفت: برای فعالیت معادن راکد مطمئنا مخالفت‌هایی آغاز می‌شود، اما ما سه ماه مهلت دادیم ا تعیین تکلیف کنند، زیرا افرادی سال‌ها مجوز فروشی کرده و مجوز به ۱۰ واسطه داده شده که باید این محدوده‌ها به مزایده گذاشته شود و این در اختیار شورای معادن استان است که باید با همکاری دستگاه‌های نظارتی به افرد اهل واگذار کنند.

وی اظهار کرد: از کل جغرافیای ایران تنها سه درصد قلمرو اکتشافی معادن ماست و مابقی توسط منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی گرفتار شده و البته از همین سه درصد پهنه اکتشافی تنها در ۱۰ درصد اکتشاف صورت گرفته است.

رزم حسینی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: ما قانون را به نفع توسعه کشور خم می‌کنیم، ولی قانون شکنی نمی‌کنیم و مسئولان استان کرمان با اتحاد استانی و ظرفیت‌ها می‌توانید استان کرمان را بسازید.

وزیر صمت با اشاره به اینکه ظریت‌هایی در کشور وجود دارد که امکان ساخت داخل را بسیار بالا می‌برد، گفت: در خودروسازی کار را آغاز کردیم هرچند مافیای بزرگی دارد و آن‌ها حتی روزنامه و خبرنگار دارند، اما ساخت داخل را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به لزوم حذف امضا‌های طلایی گفت: تفویض اختیارات را دنبال می‌کنیم و چند استان پایلوت را اعلام خواهیم کرد و باید لوازم حقوقی نیز فراهم شود و اختیارات را می‌دهیم تا استان‌ها تنفس کنند و خودشان تصمیم بگیرند.

رزم حسینی با اشاره به اعداد تامین مالی واحد‌های تولیدی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بیان کرد: ۳۰ درصد از تسهیلات پرداخت شده سهم بنگاه‌های کوچک و خرد است، در حالی که ۷۵ درصد اشتغال در این بخش است و ۹۰ درصد از ۹۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطائی به ۱۰ درصد افراد تسهیلات داده شده و این توزیع ناعادلانه ثروت، حاشیه نشینی و بیماری اقصادی است.

وی بیان کرد: تلاش می‌کنیم در حوزه صنعت، معدن و تجارت مکانیزمی فراهم شود که تامین مالی توسط وزارتخانه، بنگاه‌های توسعه گرا و بخش خصوصی برای پشتیبانی کردن بنگاه‌های کوچک انجام شود که ایده موفق و خوبی است و حتما مورد اقبال همه خواهد بود که منابع را مدیریت شده به اهلش بدهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به درخواست‌های مطرح شده در جلسه امروز اظهار کرد: راه آهن جیرفت باید به شبکه سراسری وصل شود که کار در دولت یازدهم آغاز شده و حاضر هستیم کمک کنیم و شرکت‌های توسعه گرای وزارتخانه را در این کار مشارکت بدهیم و باید کار دنبال شود.

وی افزود: خط دوم انتقال آب از خلیج فارس را در دهه فجر با حضور رییس جمهور آغاز می‌کنیم و انتقال آب از دریای عمان از چابهار آغاز شده و کار‌ها در حال انجام است و امیدواریم عملیات اجرایی در این پروژه به زودی آغاز شود.

رزم حسینی در پایان با اشاره به اینکه مردمی کردن اقتصاد قابل انجام است، گفت: الگوی اقتصاد مقاومتیِ قلعه گنج در سراسر استان خراسان در حال اجراست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: