کد خبر: ۵۱۷۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶

بر اساس نظرسنجی خبرگزاری رویترز و ایپسوس، مشخص شد که اکثریت آمریکایی‌ها یا ۵۷ درصد از آنها خواستار برکناری سریع و فوری ترامپ پس از تشویق به اعتراضات در روز چهارشنبه و درگیری‌ها در کنگره شده اند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس این نظرسنجی که روزهای پنجشنبه و جمعه انجام شد، هفت نفر از هر ۱۰ آمریکایی که در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ به ترامپ رای داده بودند مخالف اقدامات حامیان وی هستند که روز چهارشنبه به کنگره حمله کردند.

همچنین قریب به ۷۰ درصد از آمریکایی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی گفتند که از اقدامات ترامپ در حمایت از آشوب‌های روز چهارشنبه ناراضی هستند. ترامپ در گردهمایی روز چهارشنبه هزاران تن از حامیانش را برای برگزاری راهپیمایی به سمت کنگره دعوت کرده بود.

دموکرات‌ها و جمهوری خواهان درگیری‌ها در کنگره که در جریان آن پنج تن کشته شدند، به شدت محکوم کردند.

واکنش مردمی به این وضعیت در کنگره به شدت سیاسی شده است، درحالی که اکثریت این تقابل خشونت آمیز را محکوم کردند درخواست‌ها برای برکناری ترامپ بیشتر از سوی دموکرات‌ها مطرح شد.

همچنین اکثریت آمریکایی‌هایی که گفتند می‌خواهند ترامپ پیش از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش کناره گیری کند ۹ نفر از هر ۱۰ دموکرات بود، در حالی که این میزان در میان جمهوری خواهان فقط دو تن بود.

همچنین حدود ۳۰ درصد گفتند که رئیس جمهوری باید با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا برکنار شود که به معاون و کابینه وی اجازه می‌دهد تا اگر رئیس جمهوری توانایی انجام وظایف رسمی خود را نداشته باشد، او را برکنار کنند.

در این نظرسنجی همچنین مشخص شد که ۱۴ درصد دیگر گفتند، کنگره باید ترامپ را استیضاح و از ریاست جمهوری برکنار کند و ۱۳ درصد دیگر نیز گفتند که ترامپ باید استعفا دهد.

تعداد کمی از مردم آمریکا یعنی حدود ۱۲ درصد نیز گفتند، آنها از رفتارها و اقدامات افرادی که در آشوب کنگره شرکت کردند، حمایت می‌کنند.

۷۹ درصد از بزرگسالان شامل دو سوم جمهوری خواهان و رای دهندگان به ترامپ هم شرکت کنندگان در این آشوب را "جنایتکار و احمق" توصیف کردند. ۹ درصد هم گفتند که آنها را شهروندان "نگران" می‌دانند و پنج درصد هم آنها را "میهن پرست" نامیدند.

نظرسنجی رویترز/ایپسوس به زبان انگلیسی،‌ به صورت آنلاین و در سراسر آمریکا برگزار شد و در آن ۱۰۰۵ بزرگسال آمریکایی از جمله ۳۳۹ فردی که به ترامپ رای داده بودند، شرکت کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: