کد خبر: ۵۱۷۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
قاضی عراقی:

یک قاضی عراقی با بیان اینکه جنایت ترامپ در فرودگاه بغداد ضدبشری بود تاکید کرد که این پرونده باید در دادگاه بین المللی جنایی مطرح شود.

به گزارش شفاف، قاضی محمود الحسن، رئیس مرکز حقوق بین المللی و جنایی عراق در گفت‌وگو با شبکه العهد گفت: عراق گام‌های قانونی لازم در رابطه با جنایت فرودگاه بغداد را اتخاذ کرد.

وی تاکید کرد: شورای قضایی عراق مسئول تحقیق در این جنایت است و قانون مجازات باید علیه مرتکبان این جنایت اجرا شود. تصمیم شورای قضایی عراق سندی به شمار می رود که برای مجازات ترامپ در شورای امنیت و سازمان ملل می توان از آن استفاده کرد.

این قاضی عراقی خاطرنشان کرد: عراق باید جنایت فرودگاه بغداد را در دادگاه بین المللی جنایی مطرح کند و اقداماتی علیه عاملان آن اتخاذ کند.

وی گفت: ترامپ که متهم به ارتکاب جنایت فرودگاه است از مصونیت بین المللی برخوردار نیست زیرا این جنایت یک جنایت ضدبشری به شمار می رود. شورای امنیت و سازمان ملل برای مجازات عاملان این جنایت در برابر این آزمون واقعی قرار دارند.

محمود الحسن همچنین تاکید کرد: با توجه به قوانین بین المللی استفاده از حریم فرودگاه ها برای حمله ‌و جنگ غیرقانونی است و اقدام ترامپ در تضاد با قوانین بین المللی است. تمام معانی عدالت انسانی در گام شورای قضایی عراق علیه ترامپ متجسم شد.

به گزارش شفاف، در پی تکمیل تحقیقات مرتبط با ترور ابومهدی المهندس و همراهان وی دادگاهی در عراق روز پنجشنبه گذشته دستور بازداشت دونالد ترامپ را صادر کرد.

در بیانیه شورای عالی قضایی عراق آمده است که پس از ثبت اظهارات شاکیان از اعضای خانواده المهندس و نیز تکمیل تحقیقات اولیه،  قاضی ویژه در دادگاه الرصافه که مسئولیت رسیدگی به جنایت ترور شهید ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشد شعبی و همراهانش را بر عهده دارد، تصمیم گرفت تا مطابق احکام ماده 406 قانون مجازات عراق، حکم بازداشت علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را صادر کند. 

در این بیانیه آمده است: تحقیقات برای شناخت سایر عاملان دخیل در این جرم اعم از عراقی‌ها یا خارجی‌ها ادامه خواهد داشت.

سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشد شعبی ابتدای ژانویه سال گذشته میلادی به دستور دونالد ترامپ طی حمله هوایی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: